Co neříkat dětem na konci prázdnin

Ani jsme se nenadáli a konec prázdnin se kvapem blíží. Toto období tak mezi dětmi nepatří zrovna k nejveselejším. Často k chmurnější náladě navíc přispívají rodiče a další školním lavicím už odrostlí dospělí, kteří jim „nenápadně“ připomínají, že čas povinností, úkolů a brzkého vstávání se nezadržitelně blíží. Které věty patří mezi ty nejneoblíbenější?

Prázdniny končí. Jak se těšíš do školy?

Tato věta patří mezi ratolestmi ke stejně „oblíbeným“ jako známá: co dnes bylo ve škole, která obvykle následuje hned, jakmile doma sundají školní batoh. Kladně a nadšeně vám na ni s největší pravděpodobností odpovědí jenom budoucí prvňáčci, kteří se nových zážitků nemohou dočkat. U těch ostatních, kteří už dobře vědí, do čeho jdou, s ní však rozhodně nepochodíte. Spíš naopak, zaručeně je otrávíte, zkuste se jí proto vyvarovat. Jak byste se cítili vy, kdyby se vás někdo na konci dovolené ptal, jak se těšíte do práce?

Měl by sis už začít něco opakovat

Ponoukáte vaše dítko k tomu, aby se začalo učit nebo si alespoň zopakovalo svoje vědomosti z předchozího roku ještě před tím, než vyrazí s taškou do školy? Pak to rovnou vzdejte. Vy si přece také o dovolené nechcete plnit své pracovní povinnosti a necháváte si je až na návrat do kanceláře. Navíc i dětští psychologové jsou zajedno a ubezpečují, že prázdninové dny, a to včetně těch úplně posledních, slouží k naprostému odpočinku a k regeneraci duševních i fyzických sil.

Musíš se učit naplno hned od začátku

Ve škole se hned od začátku nejede na sto procent. I učitelé jsou jenom lidé a chápou, že přechod z volnějšího odpočinkového režimu do přísnějšího režimu povinností by měl být pozvolnější, aby měly děti dostatek času na aklimatizaci. První dny ve škole proto bývají spíš organizační, nemá tak cenu situaci zbytečně dramatizovat a na dítě vyvíjet tlak. Spíš se postarejte o to, aby vašemu potomkovi nic nechybělo. Obstarejte nezbytné pomůcky, od penálu až po svačinový box. Tím mu pomůžete krušný začátek školy zvládnout daleko lépe než nějakým „strašením“.

Publikováno: 26. 08. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková