Vybrat župan je kumšt. Materiál a střih volte podle příležitosti!

Předpokládáme, že jich máte v šatní skříni rovnou několik – každý pro jinou příležitost. Anebo jste snad význam županu podcenili natolik, že jste si doposud nepořídili ani jeden? Pak nepřestávejte číst. Prozradíme vám, kdy vám tento specifický svršek přijde vhod a na co byste neměli zapomenout při výběru.

Nejlepší přítel na dovolené i v porodnici

Jak ho charakterizovat? Župan je druh oblečení. V podstatě jde o příbuzného pyžama, který obvykle nachází využití po koupeli. Zachycuje totiž vlhkost a tím pádem zajišťuje optimální tepelný komfort. Župany nechybí v šatnících milovníků saunování a nachází uplatnění i v mnoha dalších situacích. Hodit se vám budou vždy, když vylezete z hotelového bazénu i z horké vany. Přibalit župan byste si měla také do porodnice či do lázní. A nezapomeňte ani na svůdný model, ve kterém vyniknou vaše křivky. Ale pokud vám má župan dobře sloužit, nepodceňujte volbu materiálu.

Po jakém materiálu sáhnout?

Hlavní funkcí županu je ochrana před vlhkem a chladem. V tomto směru je ideální volbou 100% bavlna, která má vynikající savost. Podobné vlastnosti mají také česaná bavlna a mikro bavlna. Bavlněné dámské a pánské župany představují zlatou klasiku, která nezklame. Za zmínku však stojí i jiné materiály jako mikroplyš či froté. Obojí se chlubí skvělou výhřevností, což oceníte zejména za chladných večerů. K mání jsou také župany z materiálů s antialergenními vlastnostmi – v posledních letech je v módě bambusové vlákno.

Jak vybrat správnou délku a střih?

Při výběru županu použijte selský rozum. Délku volte s ohledem na to, kde budete župan nosit. Krátký župánek není ideální pro nošení na veřejných místech, ale o to více si ho užijete doma v ložnici. Podstatné je, abyste se v něm cítila pohodlně a neomezoval vás v pohybu. Zároveň zvažte, zda by vám nepřišla vhod kapuce – je praktická po mytí vlasů. A narazíte také na dámské župany s vyšším límcem. Po kvalitním župánku se můžete poohlédnout u specializovaného prodejce zdravaloznice.cz, který má v nabídce také oblíbené županové ponožky.

Publikováno: 18. 01. 2019

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková