Kolik kilo lze za měsíc reálně zhubnout? Aneb zapomeňte na lži z internetu

Fitness trenér Michael Achberger vyprávěl o tom, kolik kalorií bychom měli denně přijmout a jako nejefektivnější zhubnout.

Každý den jsou sociální média zahlceny reklamami značek, nabízející produkty, které slibují, že pokud se budeme řídit stanoveného postupu nebo plánu, můžeme ztratit 5 až dokonce 20 kilo za jeden měsíc. Pokud ještě před sebou máme k tomu první rande, větší rodinné setkání, svatbu nebo jinou významnou událost, tak je daleko lákavější a jednodušší tomuto tvrzení uvěřit.

Ale kolik můžeme opravdu shodit za 30 dní, pokud nám jde o zdravé hubnutí s dlouhodobými výsledky?

Během jednoho měsíce by se dalo rozumně předvídat ztrátu 3-4,5 kilo, a to pokud byste dodržovali docela přísný plán. Ztrátě půl kila tuku se rovná cca 4 500 kalorií. Abychom shodili 1 kilo týdně, musíme vypustit cca 1000 kalorií za den. To můžeme udělat buď snížením spotřebovaných kalorií jídlem, nebo zvýšením spálených kalorií během tréninku.

Samozřejmě, že to může být přibližné. Pokud tedy budeme chtít takto hubnout, musíme se ujistit, že náš kalorický příjem je menší nebo výdej větší než předtím. To je ten důvod, proč nejúspěšnější v dietách jsou ti, kteří si vedou nějaký stravovací deník. Může to být jednoduše jako kus papíru nebo nejlépe jsou na to aplikace v telefonu - ty umožňují mám všechny potřebné informace s sebou.

Počítání každého sousta, by se mohlo zdát zdlouhavé, ale je to osvědčený způsob, pro ty co se snaží dodržovat stravu a vyhnout se zažitým vzorcům chování, kdy bezmyšlenkovitě jedí nebo přejídají v stresujícím období. To vede k přebytečným kaloriím uložených v podobě tukových zásob. Odebrat 1000 kalorií za den, se může zdát skličující, ale když se nad tím zamyslíte, pokud jde o přidání si druhé porce, krajíců chleba navíc, vrchní nános másla zbytečné sladkosti a podobně, je snadné vidět, kde se dají provést drobné změny, abychom se drželi tohoto čísla. Dobrou zprávou jistě je, že nemusíte nutně začínat na čísle 1000, ale klidně zkuste na začátek odebrat jen 200-300 kalorií, a poté co týden nebo dva postupně ubírat dalších 200-300.

Nezapomeňte, že tyto kalorie si můžeme ubrat v kuchyni nebo spálit tréninkem. Pokud chceme směřovat ke snížení 1000 kalorií, měli bychom se zaměřit na mírné cvičení 5 dní v týdnu. Celkový počet spálených kalorií bude záviset na vašem pohlaví, hmotnosti, intenzitě a délce tréninku.

Zde je jen několik obecných příkladů na cca 70 kg vážící osobu:

  • Běh na běžícím pásu po dobu 20 minut: 230 kalorií
  • Eliptický trenažér po dobu 30 minut: 180 kalorií
  • Plavání prsa po dobu 30 minut: 190 kalorií
  • Kickboxing po dobu 30 minut: 350 kalorií

Raději jíst méně a hýbat se více, může znít banální, ale je to nejlepší způsob jak uvažovat. Dietní plány, které slibují úbytek na hmotnosti 10 kilo za měsíc, budou pravděpodobně vyžadovat, abyste v tréninku zacházeli až za své hranice nebo jedli méně než je doporučený denní limit a hlavně to není zdravé. Obecně se doporučuje, aby ženy nikdy nejedli méně než 1 200 kalorií a muži nikdy méně než 1 800 kalorií za den.

Publikováno: 23. 06. 2017

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: jak zhubnout