Kdo vám půjčí, když máte záznam v registru dlužníků?

Chcete si půjčit peníze, ale narazili jste na problém v podobě kontroly registru dlužníků? Pokud v některé z databází klientských informací máte negativní záznam (obvykle jde o SOLUS), nebudete to mít při vyřizování půjčky jednoduché. Dle zákona jsou poskytovatelé povinni zájemce o finanční produkty důkladně prověřit a úvěry poskytnout pouze v případě, že je vyhodnotí jako spolehlivé a bonitní. Což se s negativním záznamem v registru dlužníků příliš neshoduje. U všech společností však dveře zavřené nemáte.

Půjčky bez registru

Řešení může mít podobu půjčky bez registru SOLUS. Ale nenechte se mýlit, protože většina poskytovatelů registry prověřuje i v případě, že tvrdí opak. V praxi se však liší metodika posuzování a sítem některých společností projdou i klienti, kteří by u jiných neměli šanci. V bance se žádostí o půjčku téměř jistě neuspějete. Nebankovní poskytovatele taktéž zajímá, jak je na tom žadatel s platební morálkou, ale záznam v registru slouží jen jako jedno z vodítek. Při posuzování je brán zřetel i na jiná hlediska. Záznam v registru SOLUS vám tedy nemusí nutně zamezit přístup ke všem půjčkám, ovšem počítejte s tím, že si poskytovatel „vykompenzuje“ riziko – například vyššími úroky nebo sankcemi v případě nesplacení. Proto si tyto parametry hlídejte a porovnejte více nabídek. S benevolentnějším přístupem se setkáte pouze v souvislosti s rychlými půjčkami s nižším úvěrovým limitem. Nabídne-li vám někdo půjčku bez nahlížení do registru ve výši desítek až stovek tisíc korun, zpozorněte – může se jednat o krajně nevýhodnou či dokonce podvodnou nabídku.

Zažádejte o výmaz z registru

Chcete-li mít jistotu, že vás půjčka nedostane do nepříjemných finančních problémů, uhraďte své stávající závazky, obraťte se na seznam dlužníků SOLUS a požádejte o vymazání údajů. Poté si budete moct půjčit v každé bance nebo i u licencované nebankovní společnosti.

Publikováno: 30. 09. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: půjčky bez registru solus