Gamblerství – příznaky, důsledky, rodina. Co byste měli vědět?

Nikdo z nás si pro sebe a své blízké neplánuje složité životní období, ve kterém bude čelit gamblerství nebo jiné závislosti. Když to ale přijde, je potřeba se k tomu postavit čelem.

Klinické projevy

Gamblerství není jen o tom, že z domu mizí finance. Není to jen o nekonečné naději v to, že jednou závislý vyhraje vysokou částku. Jedná se také o celou řadu situací, ve kterých hraje hlavní roli deprese a naprostá beznaděj. Nemocný člověk je otupělý, bezohledný, bez zájmu o své nejbližší okolí. Hra je pro něj prostředek zbohatnutí, neúspěch si nepřipouští. To, že finance nepřicházejí a je oklamán majiteli herních zařízení, si pacient vůbec neuvědomuje. Je třeba k tomu přistupovat, že je třeba léčit závislost.

Jaké jsou důsledky gamblerství

Puzení hrát a vyhrát vysokou částku postupně člověka zcela pohltí. Přeje si vyhrát mnoho peněz, aby mohl zaplatit své dluhy. To se ale nedaří, a proto si gambler stále půjčuje další a další částky. Začíná se chovat nečestně, krade a lže. Ztrácí motivaci k životu, jelikož se jeho sen o velké výhře stále nenaplnil. Hraní dává do popředí před mezilidskými vztahy. Patologické hráčství je nemoc. Je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Role rodiny

Gambler postupně zcela ztrácí motivaci pro to, aby byl ve svém běžném životě úspěšný a spokojený. Nedbá na rodinu a přátele, zanedbává své sociální kontakty. Přestává se věnovat svým koníčkům. Pacient se v této situaci své nemoci nikdy sám již nezbaví. Proto je nutné, aby jej rodinní příslušníci odevzdali lékařským autoritám, kde bude zcela abstinovat. Bude nutná změna životního stylu, terapie a minimalizace vzniku situací, ve kterých by docházelo k nadměrnému stresu. Pro rodinu je samozřejmě nemoc i léčení pacienta velmi náročné období. Gamblerství je nemoc, nad kterou lze s pomocí vhodné terapie zvítězit.

Publikováno: 29. 07. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková