Jak vybrat nejlepší nebankovní půjčku?

Dříve si klienti brali půjčky převážně u bankovních institucí. Později se objevily také nebankovní instituce, které začaly bankovním institucím konkurovat. Klienti nyní porovnávají bankovní a nebankovní instituce a hledají nejlepší a nejvýhodnější půjčku. Velké množství nebankovních půjček se dá vyřídit pouze online, bankovní půjčky mají naopak kamenné pobočky. Dříve žadatelé požádali o půjčku v bankovní instituci a pokud jim byla žádost zamítnuta, obrátili se na jednu z nebankovních institucí. Nyní tomu tak není. I nebankovní instituce jsou konkurenceschopné a často nabízí velmi podobné podmínky jako bankovní instituce.

Co je nebankovní úvěr?

Nebankovní úvěry jsou zápůjčky, které jsou poskytovány nebankovními institucemi. I nebankovní instituce poskytují půjčky pod dohledem České národní banky, ale nemají bankovní licenci. Nebankovní půjčky mají obvykle jednodušší podmínky získání úvěru, kdy není detailně nahlíženo do registrů dlužníků, klienti nemusí dokládat všechny své příjmy a výdaje a ve většině případů není nutná ani zástava. Existují už ale také serióznější nebankovní instituce, které si své klienty detailně prověřují a schvalovací proces je obdobný jako u bankovních institucí. Dále existují také nebankovní instituce, které půjčí i klientům, kteří byli odmítnuti bankou, ale tyto nabídky bývají velice nevýhodné a nebezpečné v případě řádného nesplácení, protože zde klient narazí na velmi vysoké úroky. Na trhu existuje více druhů nebankovních půjček:
  • nebankovní půjčky online,
  • nebankovní půjčky bez doložení příjmu,
  • nebankovní půjčky na směnku,
  • nebankovní půjčky bez registru,
  • nebankovní půjčky bez zástavy,
  • nebankovní půjčky pro studenty,
  • nebankovní půjčky pro OSVČ apod.

Nebankovní půjčky online

Nejčastěji klient vyřídí svou nebankovní půjčku online z pohodlí svého domova. Klienti tuto možnost oceňují a jsou rádi, že je půjčka vyřízena tzv. na pár kliknutí. U nebankovních půjček online je dobré vybrat takovou společnost, která za sebou má kladná hodnocení spokojených klientů, aby klient nenaletěl podvodníkovi. Například nebankovní půjčky na směnku jsou často podvodné s jediným cílem vylákat z klienta ohromné peníze.   Většina nebankovních institucí nemá kamenné pobočky a finanční produkty nabízí pouze online. Tyto nebankovní instituce jsou nazývány tzv. fintechy, kdy jediná možnost, jak půjčku vyřídit, je online. Jedná se o finančně technické společnosti. Klienti oceňují, že půjčku vyřídí často během několika minut bez nutnosti někam chodit.

Nebankovní půjčky do výplaty

Online jsou nejčastěji k nalezení nebankovní půjčky do výplaty. Jedná se o krátkodobé půjčky, které je nutné obvykle do 30 dní splatit. Tyto půjčky jsou většinou v maximální výši 20 000 Kč a klient musí tuto půjčku do jednoho měsíce splatit. Nebankovní půjčky do výplaty jsou vhodné k překlenutí nenadálých výdajů. Klient ale musí počítat s tím, že bude muset další měsíc půjčku splatit. Tyto půjčky nejsou vhodné k financování zábavy a zábavného zboží, dárků, dovolených apod. Na tyto věci by si měl každý jedinec našetřit, ne se kvůli nim zadlužit.

Proč zvolit nebankovní půjčku?

Klient si musí vždy určit, proč si půjčuje, na co si půjčuje a kolik si bude potřebovat vypůjčit. Na základě toho by měl oslovit více finančních společností a porovnat jejich nabídky. Při výběru nejlepší a nejvýhodnější nebankovní půjčky mohou také pomoci online kalkulačky, které přináší srovnání půjček a klienti zde vidí, kolik zaplatí za vybranou půjčku. Pokud byl klient nejdříve odmítnut bankovní institucí, měl by si dobře rozmyslet, zda je půjčka tou pravou cestou a jediným řešením. Velmi často získá poté nebankovní půjčku někdo, kdo ani nemá finance na pravidelné splátky. V momentě, kdy klienti řeší půjčky půjčkami, hrozí, že se dostane do tzv. dluhové pasti, ze které už nebude cesty nazpět. Ve výsledku nezáleží na tom, zda si klient vybere bankovní nebo nebankovní půjčku. Nejpodstatnější je jeho schopnost úvěr řádně splácet.

Publikováno: 25. 01. 2021

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková