Je káva, zdravá, nebo zdraví škodlivá?

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a pro mnoho lidí je základní součástí jejich každodenní rutiny. Je však káva zdravá, nebo škodlivá?

Odpověď není tak jednoznačná. Káva může mít jak pozitivní, tak negativní účinky na zdraví a je důležité vzít v úvahu životní styl jednotlivce, jeho stávající zdravotní stav a druh kávy, kterou pije.

Pozitivní vlastnosti kávy

Pozitivní je, že káva může mít na zdraví příznivé účinky. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením, a může snižovat záněty. Studie prokázaly, že káva může také snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu, některých typů rakoviny a Parkinsonovy choroby. Káva také obsahuje kofein, který může zvýšit bdělost, soustředění a fyzickou výkonnost.

Negativní účinky kávy

Negativní stránkou je, že káva může zvyšovat srdeční tep a krevní tlak, a pokud se konzumuje ve velkém množství, může také způsobovat nespavost, bolesti hlavy a zažívací problémy. Lidé s existujícími zdravotními potížemi, jako je hypertenze, srdeční onemocnění a úzkost, by se měli konzumaci kávy vyhnout nebo ji omezit.

Celkově lze říci, že mírná konzumace kávy může být součástí zdravého životního stylu. Základem je dávat pozor na množství vypité kávy a vybírat si kvalitní kávu s minimem přídatných látek. Pokud se obáváte zdravotních účinků kávy, je nejlepší poradit se se svým lékařem.

Jak poznat kvalitní kávu?

Najít kvalitní kávu může být náročný úkol, zejména pokud jste ve světě tohoto nápoje nováčkem. Jelikož existuje tolik značek a druhů, může být obtížné se v nich vyznat. Naštěstí proces rozpoznání kvalitní není až tak složitý, jak se může zdát. Zde je několik tipů, které vám pomohou skutečně prvotřídní produkty.

Za prvé, hledejte speciální zrnkovou kávu. Ta představuje nejvyšší třídu kávových zrn a obvykle se pěstuje ve specifických oblastech s ideálním klimatem pro produkci kávy. Má intenzivní chuť a vůni a obvykle jsou označena názvem regionu nebo plantáže, kde byla vypěstována. Skvělým příkladem budiž káva Monro.

Za druhé, hledejte čerstvě pražená kávová zrna. Ta jsou obvykle aromatičtější, protože neměla čas ztratit svou chuť v důsledku oxidace. Hledejte kávová zrna, která jsou označena datem pražení, a vyhněte se kávovým zrnům, která ležela na polici několik týdnů nebo měsíců.

A za třetí - hledejte kávová zrna, která pocházejí z etických zdrojů. Ta jsou pěstována a sklízena udržitelným způsobem a obvykle jsou kvalitnější. Hledejte kávová zrna, která jsou označena jako "Fair Trade" nebo "Organic".

Chcete-li mít jistotu, nakupujte produkty, které nabízí ta nejlepší pražírna kávy Monro.

Publikováno: 25. 01. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková