Co dál s nepotřebným oblečením? Dejte mu druhou šanci!

Plná skříň, ze které přetéká oblečení. A my před ní bezradně stojíme a tvrdíme, že nemáme co na sebe. Celkem běžný obraz. Existuje ale jednoduchý způsob, jak můžeme řešit a zároveň pomoci sobě i jiným. Textil můžeme recyklovat.

Recyklace pomáhá

Někteří lidé totiž opravdu nemají co na sebe a jsou závislí na pomoci druhých. Nemají na výběr z dvaceti barev triček, nestojí před plným šatníkem, oblékají zkrátka to, co zrovna mají. A právě naše oblečení, které už nenosíme, nebo se nám už nelíbí, můžeme poslat dál a pomáhat lidem v nouzi u nás i v zemích třetího světa. Recyklovat textil lze snadno, určitě ve svém okolí máte kontejnery na textil. Pak už stačí jen čas na přebrání oblečení a dalšího textilu doma ve skříních a vytřídit. Co nepotřebujeme, můžeme poslat dál. Ušetříme místo ve své skříni i přírodu, nevytvoříme další zbytečný odpad a náš textil najde další využití.

Jak to funguje?

U plastů a papíru už jsme na pojem recyklace zvykli a máme představu, co se s nimi děje dál, když je vhodíme do správného kontejneru. U recyklace textilu je postup podobný, obsah kontejneru se sveze do centrální třídírny, kde se dobrovolníci postarají o jeho přebrání a rozdělení mezi neziskové organizace a lidi v nouzi. Proto do kontejnerů patří oblečení čisté, nezničené a suché, které lze dále využít. Nejen trička a kalhoty, ale i bundy, kabáty, ložní prádlo a ručníky, prostěradla i boty, vše si najde své využití a dostane druhou šanci. Textil, který se z různých důvodů nehodí na předání lidem, si převezmou partnerské firmy a využijí ho na úklidové hadry, náplně do slamníků či autosedaček. Kontejnery na oblečení jsou dnes téměř v každém městě a tak není problém své nevyužité oblečení do nich vhodit. Pomáhat jeden druhému je velmi důležité, stejně jako myslet ekologicky a chránit planetu, na které žijeme.

Publikováno: 26. 01. 2020

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková