Dotykové notebooky: Vyplatí se vůbec?

Dotykové ovládání je už natolik rozšířená technologie, že se možná ptáte, proč vlastně všechny notebooky nemají dotykové ovládání. Důvodů existuje řada, jedním z nich je navýšení nákladů na výrobu takového zařízení. Notebooky s dotykovým ovládáním vyrábí celá řada značek, například Dell, Asus či HP. Ceny těchto dotykových zařízení se obvykle pohybují mezi dvaceti a třiceti tisíci korun, i když najdete výjimky – třeba HP Pavilion x360 se dá pořídit kolem patnácti tisíc. Měli byste ovšem takový notebook vůbec chtít?

Dotykové ovládání vám dává řadu výhod

Hlavní výhodou je samozřejmě jednoduchá a mnohem rychlejší navigace, dotykové ovládání je přirozenější než ovládání touchpadem a myší. I ty ale stále máte k dispozici, vybíráte si, jak notebook ovládáte. Nepochybně skvělá je dotyková obrazovka pro kreslení a psaní poznámek. Tady se není o čem bavit. Pozor, pro pohodlné psaní a kreslení ovšem potřebujete, aby šel displej plně sklopit a položit na stůl. Faktem také je, že notebooky s dotykovou obrazovkou bývají obvykle orientovány na kvalitu displeje, nabízí tedy lepší barvy, jas a vyšší rozlišení.

Co se vám naopak líbit nebude

Problémem číslo jedna je rychleji se vybíjející baterie. Notebook s dotykovým ovládáním potřebuje více hardwaru obsluhujícího dotykový panel. Více hardwaru zároveň znamená větší hmotnost. Hodláte-li notebook často přenášet, pravděpodobně přemýšlíte o každých sto gramech. Funkce dotykové obrazovky rapidně zvyšuje pořizovací cenu notebooku. Pořídíte-li si notebook bez dotykové obrazovky, lze ušetřené peníze věnovat na nákup laserové tiskárny, druhého monitoru či třeba reproduktorů. Ano, můžete ušetřit opravdu ranec peněz. Poslední nevýhodou může být displej špatně čitelný na přímém slunci. Displeje dotykových notebooků bývají typicky lesklé, což zhoršuje čitelnost.

Rada na závěr: Zvážili jste tablet s klávesnicí?

Znáte výhody i nevýhody, volba je na vás. Řada lidí dotykový notebook má a chválí si ho. Jen byste možná mohli zvážit ještě jednu věc. Podobnou službu jako notebook vám prokáže tablet s odnímatelnou klávesnicí, obzvlášť pořídíte-li si tablet se systémem Windows.

Publikováno: 30. 04. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková