Co byste měli vědět o jednorázových plenkách?

Máte doma novorozené děťátko a dělá vám starosti, zda se o něj dobře staráte? V prvních týdnech a měsících se život maminky a děťátka točí jen kolem kojení, uspávání a přebalování. Jak se vyznat v široké nabídce plenek na trhu. A co všechno musíte vědět o jednorázových plenkách?

Látkové pleny, anebo jednorázové?

Mezi oběma tábory najdeme spoustu přívrženců, ale i odpůrců druhé strany tábora. Nikdo přesně nemůže s klidem říct, které plenky jsou lepší pro děťátko, rodinný rozpočet, ekologii. I látkové plenky zanechávají svou ekologickou stopu. Pojďme se raději bavit o jednorázových plenkách a výhody a nevýhody látkových plenek si nechme na jindy. Jednorázové plenky se vyrábějí v mnoha „střizích“, designech, s různou formou absorpce, více, či méně šetrné k životnímu prostředí, bělené, nebělené, EKO, BIO, odbouratelné, recyklovatelné. S nepřeberným množstvím obrázků, nápisů a všichni výrobci tvrdí, že ty jejich plenky jsou ty jediné nejlepší pro vaše dítě. Kdo se v tak široké nabídce má opravdu vyznat?

Výhody jednorázových plen pro zdraví

Jednorázové plenky (bez zbytečné parfemace) jsou lepší pro atopické děti. Je zde jistota, že citlivá pokožka vašeho kojence bude v suchu a nebude trpět opruzeninami, ani kontaktní vyrážkou, kterou by mu mohla způsobit aviváž, či prací prášek. Jednorázové pleny lépe absorbují, v plence tak je méně bakterií, kterým se jinak daří ve vlhkém a zapařeném prostředí. Když vyberete opravdu kvalitní jednorázové pleny, nejsou v nich zbytečné chemikálie, bělidla a ani pesticidy.

Jednorázové pleny nemusí být drahé

Jednorázové plenky v akci koupíte levněji, stejně tak za použití nejrůznějších kupónů (skvělá je například DM drogerie), či přes internet objednejte velké balení plen. Ta bývají levnější a kurýr vám je doveze až do domu, takže se nebudete muset s plenkami zbytečně tahat.

Publikováno: 14. 10. 2021 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková