Chcete jezdit na elektrokole? Poradíme vám nejen s výběrem

V posledních několika letech výrazně stoupl zájem o elektrokolo (ebike, ekolo). Pokud si však myslíte, že veškerou námahu za vás oddře elektrický pohon, potom jste na omylu. V podstatě se totiž jedná o klasické jízdní kolo, ovšem s tím rozdílem, že asistence elektrického proudu vám šetří sílu vyvíjenou během jízdy. Zvládnete tak bez problémů i prudké kopce, na které jste si doposud netroufali. V evropských zemích je omezen maximální výkon i rychlost elektrokola, přičemž výkon nesmí přesahovat 250 W a rychlost 25 km/h. Sice na elektrokole můžete jet i rychleji, ovšem při překročení dané rychlosti vám nebude poskytována pomoc elektrického pohonu.

Jak jezdit na elektrokole?

V první řadě je nezbytné podotknout, že se nejedná o nic složitého, ale prozradíme vám, jak jezdit na elektrokole. V okamžiku, kdy budete chtít využít pomoc elektrického proudu, aktivujete systém, a poté nastavíte stupeň pomoci. Ideální je jezdit co nejvíce bez pohonu, ten použít až v okamžiku, kdy pojedete třeba do kopce, případně vám už budou docházet vlastní síly. Elektrokolo má několik úrovní - nejlehčí úroveň využijete v mírném terénu, plný výkon vám přijde vhod při zdolávání velkých kopců. Při výběru elektrokola se zaměřte na kapacitu baterie, což určuje, jak dlouho vám vydrží.

Co životnost baterie?

Co se životnosti týče, tak e bike má vždy uvedeno, na kolik nabíjecích cyklů baterie vydrží. Většinou se jedná o 800 až 1000 cyklů, ovšem cílem výrobců je zvyšovat tento počet nabíjecích cyklů. Samozřejmě, jakmile bude baterie na konci životního cyklu, je možné ji vyměnit za novou. Nemusíte tedy kupovat opět celé elektrokolo, bylo by to totiž neekonomické. Tak neváhejte a investujte do elektrokola, s nímž vyrazíte bez problémů i na náročnější cyklo výlety.

Publikováno: 17. 07. 2021 / Aktualizováno: 30. 01. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková