Ceny zlata se u prodejců různí

Češi a Slováci v posledním roce kupují investiční zlato více než kdy dříve. Konečně pochopili, že jde o jedinečný způsob, jak ochránit své peníze před inflací a nepříznivými vlivy. Ze zlata sice neočekávejte vysoké výnosy, zato vám však dá jistotu. O své peníze uložené ve zlatě se nemusíte obávat. Nakupovat byste měli ve chvíli, kdy je cena zlata na burze nízká, a prodávat tehdy, když stoupne. Hodnota zlata v dlouhodobém horizontu vždy stoupá, avšak vyskytují se výkyvy směrem dolů a právě ty jsou příležitostí pro nákup. Jenže sledovat cenu na burze nestačí.

V Česku se zlaté slitky nevyrábí

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Pokud toužíte po slitcích, nabídne vám český trh převážně slitky švýcarských rafinérií. To je dobré, protože jsou kvalitní, ve světě mají výbornou pověst, a tak je v budoucnu snadno prodáte. Úplně stejně jsou na tom Slováci, protože mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Také naši východní sousedé tedy skupují zejména švýcarské slitky. Jenže za jaké peníze?

Srovnávejte nabídky jednotlivých prodejců

Snad v nabídce všech českých prodejců zlata najdete švýcarské slitky. Otázkou však je, za jakou cenu. Ten stejný slitek totiž můžete u různých prodejců pořídit za různé ceny. Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší cenou přitom kolikrát přesahuje i deset procent. Pokud tedy nebudete ceny mezi prodejci srovnávat, sami se připravíte o značné peníze. Proč si prodejci za investiční zlato účtují různé částky, je těžké říct. Žádný racionální důvod k tomu neexistuje, patrně prostě jen touží po vyšší marži. Možná mají někteří vyšší náklady na provoz svého byznysu. To vás jako zákazníka ovšem nemusí zajímat. Hledejte tu nejvýhodnější nabídku, protože až budete jednou zlato prodávat, nikoho nebude zajímat, zda jste ho pořídili levně, nebo draze. Výkupní cena zlata bude vždy stejná.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková