Plochá střecha a její rekonstrukce. Jaké jsou výhody plochých střech?

Důležitým prvkem každého objektu je střecha. Platí to nejen pro průmyslové stavby a bytové domy, ale také pro rodinné domy. U nich jsou střechy s minimálním sklonem stále populárnější, a to hned z několika důvodů.

Na stavbu svépomocí raději zapomeňte

Pokud jsou nutné rekonstrukce plochých střech, které již nejsou ve vyhovujícím stavu, vždy si raději na pomoc pozvěte odborníky. Oprava svépomocí je totiž příliš časově náročná, navíc musíte dodržovat určité stavební předpisy, jinak nemůže dojít ke kolaudaci stavby. Profesionálové oproti tomu přesně vědí, jak se například provádí tepelná hydroizolace ploché střechy tak, aby z objektu následně neunikalo zbytečně velké množství užitného tepla.

Hlavní přednosti střech s nulovým a malým sklonem

Pokud jde o samotné výhody plochých střech u rodinných domů, oproti klasickým střechám lze vyzdvihnout zejména rychlou a poměrně nenáročnou výstavbu s nízkými náklady. Není totiž například zapotřebí dělat krovy, což je z hlediska časových úspor výrazným pozitivem. Je-li rovněž kvalitně provedena samotná izolace ploché střechy, rozhodně se nemusíte obávat toho, že by vám do domu zatékalo, případně došlo k rychlému poškození konstrukce vlivem špatného počasí.

Zelená střecha

Velkou přednostní plochých střech je možnost jejich dalšího využití. Právě z tohoto důvodu jsou stále oblíbenější v případě rekonstrukcí či výstaveb nových rodinných domů. Stačí provést kvalitní realizaci a zateplení plochých střech a rázem vznikne prostor, jejž lze využít třeba jako venkovní terasu. Zároveň je možné horní část domu přizpůsobit i ekologickým nárokům. Vznikají takzvané zelené střechy, což kromě estetické funkce plní i roli zateplení. Je pravdou, že v případě realizace a rekonstrukce střech je nutné zvážit, zda se ploché varianty hodí do celkové zástavby. Někdy totiž mohou narušit ráz okolí, a to hlavně v historických částech měst, kde mají své slovo památkáři. Pokud vám ale ve výstavbě nikdo nebrání, pak je určitě na místě zvážit, zda pro vás a váš dům nebude zrovna plochá střecha tou ideální variantou.

Publikováno: 31. 03. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková