Zkuste meditaci. Vyčistí vaši hlavu

Věnovat několik minut sám sobě, oprostit se od stresu a starostí, zkrátka vyčistit si hlavu. Nejen k tomu všemu vám pomůže meditace, která se v poslední době těší stále větší popularitě. V dnešním uspěchaném světě se každý potřebuje občas zastavit, zhluboka nadechnout a zkoncentrovat se. Jaké výhody pro naše tělo může tento způsob relaxace mít? A proč bychom si na ni měli vyhradit čas?

Ačkoliv si pod pojmem meditace většina lidí představí buddhistického mnicha se zavřenýma očima, sedícího v tureckém sedu, toto je pouze jedna z mnoha podob, jakou meditace může mít. Pro Evropany představuje meditace především jednoduchá cvičení, která při pravidelném opakování dokáží zklidnit roztěkanou mysl. Meditace může mít spoustu přínosů pro naší psychiku i tělo. Nejčastěji se uvádí tyto:

  • zlepšování paměti a udržování kondice mozku

  • snížení stresu

  • lepší zvládání úzkostných stavů

  • vyšší emoční vyrovnanost a odolnost

  • zlepšení nálady

  • kvalitnější spánek

  • snížení krevního tlaku

  • zlepšení sebepojetí a pozitivnější pohled na život

Kromě výše zmíněného vám meditace může sloužit jako prostředek boje s různými závislostmi. Výzkumy ukázaly, že meditace pomáhá posilovat vůli a sebekontrolu i zvládat případné spouštěče návykového chování. Patříte-li mezi ty, kteří si nedokáží bez zapálení představit den a rádi byste se tohoto zlozvyku zbavili, meditace vám může na této cestě pomoci.

Radikální omezení nemusí být jediné řešení

Pokud i přes veškeré snahy nedokážete s užíváním těchto škodlivých výrobků skončit úplně, můžete dát šanci různým alternativám. Stále více lidí přechází na zařízení na zahřívaný tabák, ve kterých nedochází ke spalování náplně, díky čemuž se neuvolňují toxické látky jako je:

  1. oxid uhelnatý

  2. dehet

Mezi nejprodávanější patří například elegantní Pulze, po jehož zapnutí dostanete toužený nikotin v bohatém aerosolu. Nebudete však tolik škodit svému zdraví. Navíc tím prospějete také ovzduší a lidem ve vašem okolí. Sbohem můžete dát i dalším neduhám spojených s užíváním klasických výrobků, jako jsou zažloutlé nehty a zuby, zapáchající oblečení či zadýmené místnosti.

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 03. 08. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková