Zero Waste: Co to je a proč žít podle jeho pravidel?

Minimalismus, šetrný přístup vůči životnímu prostředí a především zodpovědnost za své činy. Životní styl Zero Waste se v poslední době stává stále populárnější, ačkoliv vysoké procento lidí pořád absolutně neví, o co kráčí. Jaké jsou jeho charakteristické rysy a proč je dobré se alespoň jeho základními pravidly řídit v každodenním životě?

Zachovalá příroda i pro vaše potomky

Statistiky jsou nelítostné. Průměrný Čech podle posledních průzkumů vyprodukuje ročně přes 300 kg odpadu, přičemž v Americe je toto číslo dokonce zhruba třikrát vyšší. Každodenním startováním automobilu i na sebekratší trasy, používáním nešetrných a mnohdy jedovatých chemických prostředků, nakupováním zbytečností, které se pak ve finále jen válí v koutě, a obecně konzumním způsobem života dáváme naší krásné přírodě pořádně na frak. Dodržováním alespoň některých pravidel Zero Waste přispíváte k tomu, aby se z relativně dobrého životního prostředí mohli těšit i vaši potomci.

Je to jednoduché

Zvážit, zda opravdu momentálně potřebujeme:
  • již tak přecpanou šatní skříň doplnit o další tričko nebo kabát;
  • jet v sobotu ráno autem pro rohlíky do 500 m vzdálené samoobsluhy;
  • nakoupit neúměrné množství potravin, které nestačíme sníst a následně je tak budeme nuceni vyhodit;
  • ke každému nákupu pořizovat igelitovou tašku namísto zakoupení jedné, za to však kvalitní ekologické tašky na nákup, která nejenže dlouho vydrží, ale zároveň je i nesrovnatelně designově hezčí;
  • každé ráno si cestou do práce koupit „coffee to go“ do plastového kelímku namísto toho, abychom si svoje oblíbené latté nebo espresso nechali „natočit“ do svého omyvatelného termohrnku;
  • stále dokola kupovat pet lahve a plechovky, když si můžete za pár korun pořídit ekologické lahve na pití;
Zero waste lifestyle vás nestojí víc než maximálně pár hodin racionálního uvažování. Nehledě na to, že minimalistickým stylem života si i sami usnadníte život a sníží se i frekvence, se kterou budete muset s plným odpadkovým košem vážit cestu k popelnici nebo kontejneru.

Publikováno: 15. 01. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková