Zajímavosti o historii a vzniku brýlí

Napadlo vás někdy, kde se vzaly dioptrické brýle a jaká je jejich historie? Podívejte se s námi na spletitou cestu, vedoucí až ze Starověku. Překvapí vás materiály, ze kterých se brýle vyráběly, ale i to, že byly symbolem postavení. Za brýle se tak opravdu nemusíte stydět.

Od císaře Nera

Už ve Starověku, kdy vládl krutý císař Nero, se objevily první zmínky o počátku slunečních brýlích. V této době se však jednalo jen o drahé smaragdové kameny, které se přikládaly na oči. Sloužily jako ochrana před sluncem a zpříjemňovaly divákům sledování her a gladiátorských zápasů.

Materiály na výrobu

Dalšími materiály, které byly v minulosti použity na výrobu slunečních i dioptrických brýlí byly křemeny, krystaly, zmíněné drahé kameny, ale také kosti, rohy, kůže, želví skořápky a kovy. Mezi nimi nejčastěji železo, bronz a stříbro. Tyto materiály se však používaly nejčastěji na výrobu brýlových obrouček.

Kde se vzaly brýle

Název brýle byl odvozen od slova „bril“. První zmínky jsou více než 600 let staré. Tehdy se k výrobě brýlových čoček používal speciální materiál nazvaný beryl. Ten se nacházel na místech současného Nizozemí. Od slova beryl se odvodilo slovo bril, následně vzniklo slovo brýle.

Vznik optik

Do 16. století se vyráběly brýlové obroučky převážně z kůže. O století později se toto řemeslo rozšířilo a ti, kteří se mu věnovali, používali dvorní titul „opticus“. Od tohoto se odvodilo slovo optik, které nám zůstalo až do současnosti. Brýle sloužily už v minulosti nejen jako pomůcka pro léčbu zraku, ale také jako módní doplněk a ozvláštnění oblečení dané doby.

Dělení skel

V minulosti nebyla brýlová skla označována jako plusová a mínusová, jak to známe dnes. Na počátku vzniku dioptrických brýlí se skla dělila na mladá a na stará. Důvodem byl rozdíl v očních vadách u mladých a u starších lidí.

Symbol postavení

Evropské země, jako například Španělsko, Německo nebo Anglie považovali nošení brýlí za symbol vysokého postavení. U dvora tak často byli k vidění muži i ženy s monoklem, což bylo sklíčko jen na jedno oko.

Současnost

Pro mnohé je pak překvapením, že brýle, jak je známe dnes, dostaly svou podobu až v minulém století. Od té doby máme široký výběr dámských i pánských dioptrických brýlí v různých barvách i anatomicky perfektních tvarech.

Publikováno: 19. 02. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková