Za akné stojí často i hormony

V dospělosti má naše pleť mnohem méně problémů, než v dospívání, alespoň by se to mohlo na první pohled zdát. Zarudlé pupínky ale trápí i dospělé. Jak s nimi bojovat?

Hodně spánku, málo stresu

Když se sem tam objeví pupínek, tak to ještě nějak zvládneme. Pokud jich je ale více, objevují se stále dokola a naše pleť je ve stavu jako v pubertě, je potřeba s tím něco dělat. Důležité je zaměřit se především na prevenci vzniku akné. Správná péče o pleť je základ, pravidelné šetrné čistění a kvalitní přípravky mohou v boji s akné velmi pomoci. Při odstraňování pupínků musíme být velmi opatrní, abychom nepoškodili horní vrstvy pokožky a nezpůsobili si jizvy. Zlepšit stav naší pokožky pomůže i změna životního stylu. Ze svého jídelníčku, alespoň na nějakou dobu, vyloučíme ostrá a kořeněná jídla, sladkosti a naopak si dopřejte více ovoce a zeleniny. Na pití volte ideálně čistou vodu nebo nápoje s minimem chemických barviv a konzervantů či sladidel. Bez hydratace se pleť neobejde, pomoci jí můžeme také kvalitními krémy a kosmetikou určenou na aknózní pleť. Na stav pleti má vliv i dostatek spánku a snížení stresu.

Pomoc kvalitní kosmetiky

Někdy ale ani úprava životosprávy nestačí, za akné stojí také hormony. Ty jsou odpovědné za vývoj mazových žláz, což se začne projevovat v období puberty, protože tělo produkuje nadbytek mužských hormonů. To stimuluje tvorbu mazu a projevuje se na naší pleti. Ženské tělo však produkuje hormony také v různých fázích cyklu, v těhotenství a menopauze. Právě v těchto obdobích si mnoho žen stěžuje na změnu pleti a také zvýšené problémy s akné i citlivostí. Kožní buňky postupně přichází o svou schopnost udržet vodu, pokožka se ztenčuje a ztrácí svou pružnost. Je tak sušší a náchylnější k poškození. Citlivost pleti a známky akné bývají častým problémem u zralých žen, pomoci mohou správně zvolené kosmetické přípravky. Pleť je obrazem toho, jak jíme, jak spíme a také jak o ni pečujeme. Dopřejte si odpočinek, pravidelný pitný režim, kvalitní kosmetiku a budete se moci pyšnit krásnou a zdravou pletí.

Publikováno: 29. 06. 2021

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková