Jak nás ovlivňují vůně?

Aniž bychom byli odborníky na vůně, většinou sami přijdeme na to, že zatímco některé nás uklidňují, jiné jsou nám nepříjemné a u dalších cítíme nával energie. Jak na nás působí vůně a proč je využíváme i při masážích? Spojení příjemné masáže a vůní bylo využíváno už před tisíci lety v Egyptě a nejspíše ještě mnohem dříve. Vůně nás provází celým životem, mnoho situací i lidí si spojujeme právě s určitou vůní a kdykoli ji cítíme, vybaví se nám daná vzpomínka úplně automaticky. Masáže jsou příjemné pro tělo i duši, protože si užíváme pocit, že o nás někdo pečuje a my přitom nemusíme nic dělat, pomáhají od bolesti zad, svalů i kloubů a při erotické masáži si navíc užijeme i vzrušení a uvolnění od starostí všedních dní. Ať už se vydáte za profesionály nebo zkusíte domácí masáž, vyplatí se znát účinky některých hlavních vůní.
  • Na uklidnění a relaxaci se hodí levandule, růže, meduňka, šalvěj a skořice. Tyto vůně působí i proti úzkosti či nespavosti. Asi každý zná radu, že pro lepší usínání si má na polštář položit usušenou levanduli.
  • Pro osvěžení a zlepšení koncentrace se nejlépe hodí bazalka, máta a všechny citrusové vůně včetně citronové trávy. Vůně lehké, povzbuzující, energizující. Pomohou zlepšit soustředění a vrátí vám do těla energii.
  • Jako afrodisiakum je vyhlášený jasmín, se kterým se často setkáte třeba při erotických masážích. Stejné účinky má také pepř, pačuli a santalové dřevo. Často se používají i jejich kombinace, vůně bývají těžší a exotické.
Vůně jsou pro nás, i když se to na první pohled nemusí zdát, velmi důležité a je škoda nevyužívat jejich účinků. Nechat o sebe pečovat na masáži, ať už klasické nebo té erotické, a užít si chvíli relaxace, odpočinku a nicnedělání je příjemná odměna po náročném pracovním dni i způsob, jak doplnit energii pro každodenní povinnosti.

Publikováno: 07. 06. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková