Kosmetika našich babiček – jak pečovaly o svou krásu?

Všechny ženy už od nepaměti toužily být krásnější a pro podtrhnutí svého půvabu byly mnohdy ochotné podstoupit cokoli. Každá doba měla své zaručené recepty, na které nedala dopustit. Nejinak tomu byl v případě našich babiček.

Pomoc z kuchyně i z přírody

Naše babičky si rozhodně v obchodech nemohly vybírat kosmetické přípravky v takové šíři jako dnes my. K dispozici bylo sotva pár značek, takže se musely spokojit s málem nebo si poradit svépomocí. Produkty si tak často samy vyráběly, buď z toho, co jim poskytovala příroda nebo z různých ingrediencí, které objevily doma ve spíži či v lednici. Upřednostňovaly hlavně bylinky, z nichž připravovaly různé odvary a masti. V kuchyni pak využívaly hlavně suroviny, které byly běžně dostupné v každé domácnosti – od vajíček přes mléko až po ovoce a zeleninu. Díky nim si ale poradily se všemi neduhy, které je trápily. S vráskami zatočilo sádlo, nad kterým by většina z nás dnes tak akorát ohrnula nos, především pro jeho specifický zápach. Na oteklé oči a tmavé kruhy pak nanášely obyčejný vychlazený tvaroh, bramboru nebo okurku, které jim suplovaly moderní gelové masky na oči.

Tak trochu jiná dekorativní kosmetika

Také v případě dekorativní kosmetiky to měly o dost těžší, ještě v 60. letech nebyl totiž k dostání kvalitní make-up. Ačkoli ve 20. století nastal určitý boom, co se používání kosmetiky týká, většinou si kouzelných efektů těchto přípravků mohly užívat jen hvězdy divadla či filmu. Líbit se ale pochopitelně chtěly i „obyčejné“ ženy, a tak experimentovaly se vším možným. Jejich šikovnost a vynalézavost mnohdy neznala mezí, místo oční tužky jim tak klidně posloužila ohořelá sirka a místo řasenky zase krém na boty, který aplikovaly kartáčkem na zuby. O tom, že se těchto nánosů pak zbavovaly jen velmi obtížně, protože odličovací produkty rozhodně nepatřily mezi nejdostupnější zboží, ani nemluvě. Ačkoli se od těch doby mnohé změnilo, ať už z hlediska kvality, tak i dostupnosti, výrobci kosmetiky stále častěji přicházejí s přírodními alternativami, které vychází z receptur našich babiček. Což jen dokazuje, že i dnes, v 21. století fungují. Tak necháte se inspirovat?

Publikováno: 27. 08. 2020

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková