Vyplatí se přestavba auta na LPG? A jak je to s bezpečností?

Pořídili jste si vysněný automobil a vzápětí zjistili, že „žere trochu víc šťávy“, než jste předpokládali? Kdo by to do taky do obřího SUV nebo podobné bestie řekl, že... Ale teď vážně - přemýšlíte-li nad vozidlem, jehož jedinou nevýhodou je větší spotřeba paliva, případně chcete výrazně snížit spotřebu svého stávajícího vozu, sáhněte po alternativě v podobě LPG. Že jste o přechodu na plyn uvažovali, ale odrazují vás od něj potenciální rizika? Vyvedeme vás z omylu, drtivá většina negativ, která se o pohonu na LPG tradují, jsou jen mýty a pověry.

Auta na plyn jsou prý časované bomby

Jedním z největších mýtu je tvrzení, že je přestavba na LPG nebezpečná. Doposud však nebyl registrován jediný výbuch odborně nainstalovaného systému. Podle zkoušek ADAC je dokázáno, že nádrž vydrží i havárii a že vznícení vozidla způsobuje pouze vytékající benzín. Pohon na LPG skutečně nebezpečný není. Při případné havárii je plyn ve vlnách upouštěn bezpečnostním ventilem tak, aby nemohla nastat exploze. Naopak u benzinové nádrže riziko výbuchu hrozí. Důležitá je samozřejmě pravidelná revize LPG.

Plyn už se údajně nevyplatí

I to samozřejmě není pravda a to zejména v případě měst s hustým provozem. Pokud si nejste jistí, za jak dlouho se vám investice vrátí, využijte některý z mnoha kalkulátorů. Aplikace vám obratem vypočítá, zda se vám přestavba vyplatí, či nikoliv. V kontextu se současnými cenami pohonných hmot je však na první pohled zřejmé, že se je LPG mnohem levnější než jakýkoliv jiný druh paliva.

Další omyly o plynu

Automobily na LPG prý nemohou parkovat v podzemních parkovištích - po změně legislativy už nic takového neplatí. S vozem na plyn můžete parkovat kdekoliv. Mezi největší strašáky patří tvrzení, že plyn poškozuje motor a ubírá mu na výkonu. Ani to není pravda a záleží na odbornosti montáže. Neprofesionální montáž může vozu skutečně uškodit, ovšem rozhodně ne kvůli vlastnostem plynu. Obrátite-li se s přestavbou na někoho, kdo ji skutečně rozumí, nemáte se čeho obávat.

Publikováno: 08. 12. 2022

Kategorie: Auto

Autor: Barbora Jiroušková