Nestyďte se zeptat, tabu v těhotenství neexistuje

Když se řekne slovo „těhotenství“, většina žen se rozzáří a zavzpomíná, jaké to tenkrát bylo. Jaký byl čas, který je provázel obdobím od zplození, až do příchodu potomka na svět. Ať už jde o současné těhulky, jejich maminky nebo babičky, jedno je spojuje. Zvládly to a daly život. Odnosit a porodit dítě je údělem žen a mísí se v něm příjemné i méně příjemné prožitky.

Období těhotenství, čítajícího 40 týdnů, se dělí do tří trimestrů. První trimestr, který je definován od 1 do 12. týdne, je paradoxně nejkratší. A to proto, že budoucí maminky obvykle nejméně 3 až 4 týdny vůbec netuší, že nosí pod srdcem nový život. První týden se totiž počítá od termínu poslední menstruace, za níž následuje spojení vajíčka a spermie a vznik shluku buněk, kterému se až v dalších týdnech bude moci říkat embryo.

Respektujte své tělo

Obecně řečeno, tedy první trimestr zahrnuje dobu do konce třetího měsíce, kdy se fyziologicky začínají projevovat první příznaky, jako jsou únava, nevolnosti, bolest prsou a citlivost na pachy. Některé ženy začínají trápit takzvané ranní nevolnosti, které se projevují zvracením a závratí. Není nijak neobvyklé, když žena v těchto nepříjemných týdnech zůstane v pracovní neschopnosti doma, aby zatěžovala svůj organismus co nejméně. Do konce 12. týdne totiž hrozí i největší riziko potratu nebo děložního krvácení, takže je rozumné toto období nepodceňovat.

Druhý trimestr, který trvá od 13. do 26. týdne, bývá maminkami vnímán jako nejlepší. Nevolnosti ustoupily, děťátku v bříšku se daří dobře, roste, vyvíjí se a maminka v tomto mezidobí podstupuje řadu rutinních vyšetření. Pokud ještě nestihla prvotrimestrální screening, má nejvyšší čas. Druhý komplexní screening plodu se dělá v období mezi 20. a 22. týdnem těhotenství. Opomenout se nesmí ani Glukózo-toleranční test (OGTT) – od 24. týdne dále.


Pomocníci k porodu

Třetí trimestr je pak už aktivní přípravou na porod. Stejně tak by se ale žena měla začít šetřit, protože začíná výrazně přibývat na váze tím, jak miminko v bříšku roste. Šest týdnů před předpokládaným termínem porodu může žena začít s masáží hráze a od 37. týdne zase používat zdravotnické prostředky Aniball nebo Epi-no, které výrazně napomáhají funkci rodidel při kontrakcích.

Velmi ožehavou otázkou je i výběr porodnice, způsob vedení porodu i přítomnost takzvané duly. Ve velké porodnici bude k dispozici širší technologické vybavení. V menší porodnici se zase pravděpodobně setkáte s osobnějším přístupem. Některé porodnice iniciativně organizují i předporodní kurzy, kde se nacvičují různé polohy při tlačení, nácvik správného dýchání a možnosti tišení porodních bolestí.

Chcete-li se o průběhu i konci těhotenství dozvědět víc, neváhejte se mrknout na webové stránky modrykonik.cz, které se na maminkovské problémy specializují. Nebojte se zeptat odborníků nebo se spojit na chatu s jinými maminkami a vyměnit si zkušenosti vzájemně. Modrý koník je zde pro vás a my ho jednoznačně doporučujeme.

Publikováno: 29. 08. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Natálie Ševčíková