Víte, jak poznáte na první pohled opravdu kvalitní kávu?

Výběr opravdu kvalitní kávy není nic jednoduchého. Nechcete-li při jejím výběru sednout na lep nepoctivým obchodníkům, kteří nekvalitní kávová zrna vydávají za nejlepší surovinu, zaměřte se na několik specifických charakteristik, které vám pomohou odlišit opravdu kvalitní kávu od té nekvalitní, aniž byste ji museli nutně ochutnat.

Zaměřte se na vzhled

Kupujete-li kávu v supermarketu v předem zabalených pytlích, nemáte příliš šancí posoudit vzhled jejích zrn. Zajdete-li ale do menší pražírny, kde vám požadované množství kávy naváží, máte šanci zrna porovnat. Kvalitní káva se pozná podle celistvých stejnoměrně vypadajících zrnmatným povrchem. Lesklým zrnům se raději vyhněte. Jsou totiž příliš upražená až spálená a nápoj z nich připravený by nestál ani za tu námahu při přípravě. Základem je příjemně hnědá barva.

Jak na to v supermarketech?

V případě již předem balené kávy v supermarketech se na vzhled ohlížet nemůžete. Řiďte se především vůní kávy a dávejte přednost raději balení, na kterých je vyznačen nižší stupeň pražení. Ten je jednak k lidským útrobám šetrnější a pak to také znamená, že jde o kvalitnější kávu s dobrou přirozenou chutí, kterou nebylo nutno přepražit, aby vznikla alespoň nějaká chuť. Jemně pražená káva také nebude tak hořká a její účinky budou příjemnější. Můžete si také pořídit dva druhy kávy, jednu méně praženou a druhou více a doma porovnat rozdíl. Poznáte jej již při přípravě kávy podle její vůně.

Aby vám káva chutnala, je potřeba mít také kvalitní vodu

Nejenom kávovými zrny je tvořena výborná káva. Lví podíl na její chuti má také voda, kterou použijete k její přípravě. Nemáte-li doma přímo kávovar, který k úpravě vody před použitím využívá vodní filtr, pořiďte si filtrační konvici s efektivním filtrem Maxtra, který z vody dostane všechny nežádoucí látky, mezi nimiž vede chlórová pachuť. Dále eliminuje také těžké kovy, vodní kámen, pesticidy, zbytky rzi z potrubí a další látky. Co neodstraní filtrační patrona, o to se postarají čistící tablety Krups, které lze využít prakticky ve všech spotřebičích, jež pracují s ohřevem vody, tedy kávovarech, varných konvicích, klasických konvicích na vodu a podobně. Čistící tablety zbaví váš spotřebič nejen mastnoty z kávy, ale také zbytků kávových zrn uvízlých i v jeho nejužších prostorech a vy si tak budete moci dopřát chuť skvělé kávy.

Publikováno: 30. 06. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková