Topení peletami je šetrné a pohodlné

V minulých letech proběhla, a stále probíhá, velká výměna kotlů na uhlí za jiné typy- Dříve se uhlím topilo téměř všude, kromě ekologického hlediska s sebou ale tato varianta vytápění domu nesla mnoho starostí a práce. Ke kotli se muselo chodit několikrát denně přikládat, ráno jste se budili do studeného domu a stejně tak se do něj vraceli z práce. Velmi oblíbené jsou kotle na dřevní pelety. Ty se vyrábí jako vedlejší produkt z pilin a hoblin, tedy odpadu, který vzniká při zpracování dřeva. Nejčastěji jsou ve dřevozpracujících závodech na pásech tyto přebytky dopraveny do přilehlé výrobny, ve kterých se pod vysokým tlakem lisují do požadovaných tvarů, a to bez použití chemických látek nebo lepidel. Tvar drobných granulí či válečků je vhodný i pro automatické sypače a podavače, které zajišťují přikládání do kotle a my tak nemusíme stále chodit přikládat. Jen jednou za několik dní je potřeba vše zkontrolovat a vysypat popelník.

Dřevěné peletky mají jen minimální odpad, zároveň ale vysokou výhřevnost. Šetří váš čas, energii i peníze, a zvlášť pokud je objednáte s předstihem. Nejvyšší ceny pelet jsou samozřejmě uprostřed topné sezóny, mimo ni jsou levnější. Při objednávce volte osvědčeného dodavatele a nenechte se zlákat jen nízkou cenou, takové peletky mohou být nekvalitní a způsobovat problémy při topení. Pokud si rádi zpříjemníte chladné večery i posezením u krbu nebo krbových kamen, hodit se budou i dřevěné brikety. Ty se vyrábí na stejném principu jako peletky a ani u jejich výroby se nepoužívají žádná lepidla ani pojiva. Vydrží hořet dlouho, nemusíme tak vstávat a stále přikládat, jako kdy topíme jen samotným dřevem a můžeme si vychutnat příjemnou atmosféru bez rušení.

Dřevo je ekologický materiál, peletky i brikety mají minimální odpad a topení s nimi je jednoduché a šetrné pro přírodu i vaši peněženku.

Publikováno: 25. 08. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková