Spolujízda vyřeší vaše každodenní cesty do práce

Málokdo má to štěstí, že si najde práci blízko bydliště, a tak tam může chodit pěšky. Většina lidí musí dojíždět buď MHD, nebo dokonce vlaky či autobusy na větší vzdálenost. Někteří se rozhodnou jezdit vlastním autem. Je to pohodlnější, nicméně o dost dražší. A pak jsou tady také tací, kteří by autem sice jezdili rádi, jenže nemají řidičské oprávnění, dostatečné řidičské schopnosti či vlastní vůz denně k dispozici. Po pravdě řečeno dojíždění do práce je vždycky komplikace. Můžete-li, najděte si zaměstnání co nejblíže svému bydlišti. Někdy to pochopitelně možné není. Třeba když toužíte žít v přírodě a zároveň pracovat pro velkou pražskou firmu. Každý si prostě musí zvážit své priority. To se ostatně týká i rozhodnutí, zda se budete dopravovat vlastním autem nebo autobusem či vlakem.

Proč (ne)jezdit autobusem či vlakem?

+ ušetříte + možná potkáte zajímavé lidi + nepotřebujete auto + cestou si můžete třeba číst + ušetříte přírodu od zplodin z dalšího výfuku - jezdí jen v určitý čas - občas zde potkáte také pěkně otravné lidi - většinou to trvá o dost déle než vlastním autem

Proč (ne)jezdit autem?

+ máte absolutní svobodu, co se týče času + nikdy vám neujede + máte své soukromí + snadno převezete i větší věci, např. balík, který si necháte poslat do práce - je to drahé - škodíte životnímu prostředí - přicházíte o čas, který musíte věnovat řízení - potřebujete vlastní auto, jenž budete mít denně k dispozici Obě možnosti mají své výhody i nevýhody, musíte prostě zvážit, co je vhodné zrovna pro vás. Nejdůležitější kritéria jsou pravděpodobně ta, zda máte vlastní auto a jestli se vám jízda do práce autem vyplatí finančně. Tedy ona se s největší pravděpodobností nevyplatí, jde spíš o to, zda si ji můžete dovolit.

Spolujízda řeší finanční problém

Kdyby stál benzín tolik co jízdenka do autobusu, nejspíš by jezdili vlastním autem všichni. Jenže pohonné hmoty jsou drahé, a tak se cestování na vlastní pěst stává neekonomickým. Všechno se ovšem mění v případě, kdy v autě nesedíte sami. Spolujízda vám ušetří, a přitom umožní jezdit pohodlně autem. A to ať už jste na straně řidiče s vlastním vozem, nebo pasažéra, který by se s někým rád svezl. Společné cestování je výhodné pro obě strany. Řidič s autem sníží své náklady na dopravu za cenu mírného snížení pohodlí. Už nebude jezdit úplně sám, možná mu občas nezbyde nic jiného než na své pasažéry deset minut počkat, avšak všechno je o domluvě. Čím více lidí jedním autem jezdí, tím těžší je domluvit se, ale záleží také na tom, kde kdo pracuje. Jestliže najdete někoho, kdo chodí do stejné firmy na stejné směny jako vy, máte vyhráno.

Najít si parťáka na cestu do práce není až tak složité

Nejdříve se zamyslete, zda někoho takového nemáte ve svém okolí. Zvažte rodinné příslušníky, kamarády a známé, s nimiž se znáte jen tak od vidění. Pokud nyní jezdíte autobusem či vlakem, zkuste vypozorovat, kdo jezdí s vámi, a zeptat se někoho sympatického, zda by nechtěl jezdit společně autem. Jestli první možnost selže, je tady pro vás ještě web Autemdoprace.cz. Jeho cílem je právě spojovat řidiče s pasažéry, aby mohli společně jezdit do práce. Přes web se domluví místo odjezdu i cena, abyste věděli, do čeho se vlastně pouštíte a za jakých podmínek. Nejdůležitější je pochopitelně aspoň trochu si s daným člověkem rozumět. Ale vždyť o co jde? Pokud si nebudete vyhovovat, prostě s ním jezdit přestanete. Zkuste to, možná díky Autemdoprace.cz objevíte někoho, kdo dojíždí ze stejného města do stejné firmy, a získáte tak nového kamaráda. Třeba se najde někdo projíždějící přes vaši vesnici. Nebo tam vy najdete pasažéry, kteří budou ochotni s vámi jezdit a snížit vám tím náklady na dopravu. Za zkoušku to každopádně stojí.

Publikováno: 16. 02. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Barbora Jiroušková