Renovace starých věcí aneb Jak doma vytvořit neobyčejnou atmosféru

Každý z nás vlastní nějaký ten starý poklad ukrytý někde v rohu domova. Může to být starý nábytek zděděný po prarodičích, retro rádio z dětsví, které už nějakou dobu nepřijímá žádné signál, nebo staré knihy, jejichž vůně připomíná minulé éry. A co bychom s těmito poklady měli dělat? Stranou rozhodně nepatří, naopak by mohly být více na očích - stačí je renovovat a vytvořit tak v naší domácnosti neobyčejnou atmosféru plnou historie a osobitého charakteru.

Načerpejte inspiraci

Než začnete s renovačními pracemi, udělejte si čas na prozkoumání možností. Podívejte se na internet, do knihoven a magazínů, jaké trendy v oblasti renovace starých věcí momentálně panují. Seznamte se s tím, co je aktuální a inspirujte se. Možná objevíte nějaké zajímavé nápady, které vás osloví natolik, že si z renovování uděláte nový koníček. Spoustu toho najdete na YouTube. Z videí se například dozvíte, že si můžete pořídit kovové nohy a navrátit s jejich pomocí k životu starou stolovou desku.

Opravit či restaurovat, nebo kompletně předělat?

Někdy stačí jen malá oprava a ze starých věcí se stanou nové. Můžete přetáhnout staré křeslo novou látkou, zalepit trhliny v rámci starého zrcadla, nebo obnovit starý nábytek brusným papírem a novým nátěrem. Restaurování je obvykle zábavné a naplňující.

Pokud však máte sklony k uměleckému vyjádření, zkuste své staré věci kreativně předělat. Například můžete proměnit starou dřevěnou bednu v unikátní polici na knihy, nebo si pohrát se starými závěsy a nabarvit je, případně je rovnou pokrýt jiným vzorem. Možnosti jsou neomezené a váš domov se tak stane místem plným originálních kousků.

Renovované staré věci mohou získat na hodnotě také tím, že se jim přidá tzv. osobní dotek. Třeba když se do starého fotorámečku umístí rodinné fotky nebo se na starou komodu připevní ručně vyřezávané ozdoby. Tímto způsobem vytvoříte v domácnosti nejenom neobyčejnou atmosféru, ale také jedinečný příběh.

Udržitelnost a recyklace

Renovace starých věcí je skvělá v tom, že patří mezi udržitelné způsoby, jak přispět k ochraně životního prostředí. Místo toho, abyste staré věci vyhodili a kupovali nové, dáte druhou šanci tomu, co už doma máte. To znamená méně odpadu a méně spotřebovaných surovin.

Mějte na paměti, že vytváření neobyčejné atmosféry v domácnosti není jen o vzhledu. Je především o pocitu, který vám domov dává. Staré věci, které jste renovovali, mohou do vašeho obydlí vnést kus historie, osobitý charakter a možná i nějaký ten příběh.

Publikováno: 27. 09. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková