Proč vznikají pigmentové skvrny? Seznamte se s nejčastějšími příčinami

Léto je sice v nedohlednu, ale spoustu příležitostí k chytání bronzu nabízí i prosluněné jarní počasí. Máte snad obavy z tvorby pigmentových skvrn, které se vám rok co rok objevují na pokožce bezprostředně po styku s UV paprsky? Pak nemáte jinou možnost, než se proti nim chránit kvalitním opalovacím krémem s vysokým SPF faktorem. Že tak činíte, ale vaše kůže je přesto neustále posetá pigmentovými skvrnami? Zřejmě vznikají z jiného důvodu. Možných příčin je víc než dost a často jde o více faktorů současně. Tvorba pigmentových skvrn v důsledku působení slunečních paprsků postihuje především majitelky tmavší pokožky. Problém se však týká osob se všemi typy pleti. K nadměrné pigmentaci dochází kvůli nadprodukci melaninu (kožního barviva) buňkami v bazální vrstvě epidermis. K nejvíce postiženým oblastem patří exponované části těla: ruce, obličej a dekolt. Tento druh skvrn většinou zmizí sám od sebe. Ale co když se pigmentové skvrny objeví i navzdory tomu, že se proti slunečnímu záření adekvátně chráníte? K dalším častým důvodům patří následující:

Hormony

Jednou z častých příčin hyperpigmentace jsou hormonální změny, ke kterým dochází následkem užívání hormonální antikoncepce. Konkrétně kolísání hladiny estrogenu a progesteronu. Podle statistik problém postihuje 10-20 % žen, jež se prostřednictvím hormonální antikoncepce chrání před otěhotněním. Hormony hrají roli také v těhotenství. Hyperpigmentace se týká 50-70 % těhotných žen. Pigmentové skvrny zvané chloasma se obvykle objevují na obličeji.

Užívání některých léků

Pigmentové skvrny mohou způsobovat léky obsahující tzv. fotosenziblizační látky. Viníkem bývají také některé éterické oleje a parfémy.

Metabolická hyperpigmentace

Melanocyty mohou vykazovat zvýšenou aktivitu v momentě, kdy se v pokožce usadí nadměrné množství některých kovů (především železa).

Nedostatek vitamínů

Tvorba pigmentových skvrn může poukazovat na nevyvážený jídelníček. Konkrétně na nedostatek potravin bohatých na vitamíny A, C, B3 nebo B12.

Zjizvená pokožka

K hyperpigmentaci je náchylnější tkáň, která byly v minulosti poškozena a vytvořily se na ní jizvy.

Genetika

Zatímco někomu příroda nadělila do vínku pokožku, která se vždy perfektně opálí, jiný se musí vypořádat s predispozici k hyperpigmentaci. Geny bohužel nevyměníte.

Špatně fungující játra

Nezdravý životní styl – a především nadměrná konzumace alkoholu, vede k nedostatečné funkci orgánu, který má klíčovou úlohu při detoxikaci organismu. Tzv. jaterní skvrny se mohou objevit již mezi 30. až 40. rokem života.

Jak spolehlivě ochráníte pokožku?

Osvědčenými pomocníky při boji s hyperpigmentací jsou produkty z řady Pigmentbio od Biodermy. Především denní krém na pigmentové skvrny, který pokožku chrání, rozjasňuje a dlouhodobě zesvětluje. Součástí produktové řady jsou také micelární voda pro snadné čištění pleti a čistý vitamin C a noční sérum. https://youtu.be/8Ovfnf2rc0Q

Publikováno: 25. 02. 2020 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková