Probuďte v dětech zájem o hudbu! Podzim je k tomu ideální

Hudba je neoddělitelnou součástí lidského života a její příznivé účinky se projevují už na nejmenších dětech. Muzika nás ve všech svých formách dokáže zbavit stresu, navodit odpočinkovou atmosféru, a navíc se podílí na rozvoji empatie, tvořivosti a schopnosti spolupráce. Zpěv nebo hra na hudební nástroj celkově napomáhají vyrovnanému psychickému stavu a zvyšují odolnost vůči náročným situacím. Probudit v dítěti zájem o hudbu se tak rozhodně vyplatí.

Nikdy není pozdě začít

Ale čím dříve začnete, tím lépe. Nejjednodušší písničky pro děti můžete vaší ratolesti broukat nedlouho po narození jako ukolébavku. I nejmladší děti reagují na zvukové podněty a již po pár měsících můžete tu a tam pozorovat, jak se snaží vrtět do rytmu melodie. U starších dětí, které chcete přimět k aktivnímu zpěvu nebo hře na hudební nástroj, je ideální začít právě teď, na podzim. Venku je sychravo a většinu času tak stejně trávíme doma. Rozhodně je tak lepší dát dítěti do rukou zpěvník, než jej nechat sedět u počítače.

Proč je hudba u dětí tolik důležitá?

Někteří si myslí, že hudba pouze představuje způsob, jak dítě zaujmout a na chvíli zabavit. Opak je ale pravdou. Vědecké výzkumy dlouhodobě potvrzují, že hudba rozvíjí tvořivost, empatii a děti jsou následně otevřenější spolupráci. Nadto nám ve všech věkových kategoriích pomáhá zvládnout náročné situace, uvolnit stres a přijít na jiné myšlenky.

Škola hrou, která spojuje děti i rodiče

Hudba spojuje. Děti mezi sebou i děti s rodiči. Naučíte-li se základní akordy a texty, můžete si spolu secvičit krátké vystoupení, které pod stromečkem předvedete dojatým babičkám. Děti předškolního a čerstvě školního věku navíc na písničkách typu „Hlava, ramena, ruce“ mají šanci najednou zazpívat si, rozvinout motorické schopnosti a zábavnou formou si osvojit základní znalosti (názvy částí lidského těla apod.).

Publikováno: 17. 09. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková