Jak zařídit pokoj pro teenagera

Vaše dítě se ocitlo ve věku, kdy již odrostlo z dětského pokoje? Poradíme, co patří do studentského pokoje. Které kusy nábytku by rozhodně neměly v pokoji chybět, aby měl dospívající člověk dostatek prostoru?

Když přijde návštěva

Když přijde kamarád nebo kamarádka, děti mají možnost se spolu bavit o společných věcech a vytvářet tak přátelství na celý život. Rozkládací pohovka by v pokoji dospívajícího člověka rozhodně neměla chybět. Přes den si na ní pohodlně posedí a začte se do své oblíbené knihy, večer pak nábytek slouží jako lůžko pro návštěvu.

Do menšího pokoje

Pokud je váš dětský pokoj menší, i zde se dá situace s kamarády dobře vyřešit. Například rozkládací křeslo dokáže posloužit k četbě během dne, a ve večerních hodinách nabídne také dostatek zázemí pro přespání.

Nezapomeňte se ptát

Již to nebudete vy, kdo bude mít hlavní slovo ohledně zařízení pokoje. Snažte se do něj nepromítat své vlastní tužby svých náctiletých let, nyní se jedná o pokoj pro další osobu. Snažte se respektovat přání jeho budoucího obyvatele. Dítě se také může zapojit do návrhu pokoje, nebo si jej může například částečně samo vymalovat.

Dostatek soukromí

V tomto věku je běžné, že se děti více stydí a přejí si, abyste respektovali jejich soukromí. Proto se pokuste jim dopřát dostatek prostoru pro pohodlné převlékání. Pokud je pokoj menších rozměrů, můžete například pořídit paravan. Ten oddělí spací a převlékací část od části studijní.

Myslete dopředu

Má vaše dítě v oblibě některého hrdinu? Počítejte s tím, že při zařizování studentského pokoje byste měli myslet dopředu. Budete stejný pokoj využívat i zhruba za pět let, kdy se preference dítěte změní? V tom případě volte nábytek i výmalbu a dekorace tak, aby mohly růst spolu s teenagerem. Použít aktuální tématiku oblíbeného hrdiny zřejmě nebude z dlouhodobého hlediska nejlepší.

Už víte, co v pokoji vašeho teenagera nebude chybět?

Publikováno: 27. 07. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková