Jak vznikají vrásky a kde se objevují nejvíce?

Vrásky jsou přirozeným důsledkem stárnutí kůže. Mnoho lidí si myslí, že se jedná o jev, který nemohou nijak ovlivnit. Opak je ale pravdou. Prozradíme, jak si můžete od vrásek pomoci, a v jakých partiích vznikají nejčastěji.

Úbytek kolagenu

Za vrásky mohou dvě složky, které se v naší kůži vyskytují. Jedná se o elastin a kolagen. Právě těmto stavebním složkám vděčíme za to, že jsme v mladém věku bez vrásek. Postupně se ale, zhruba od dvacátého věku života, tyto látky přirozeně ztrácejí. Kolagen přitom klesá ročně o více než jedno procento. A to je samozřejmě znát – kožní tkáně jsou narušeny, naše pleť přichází o svou dřívější pružnost a pevnost. Dochází ke vzniku prvních vrásek.

Je možné tomu zabránit

Pravidelnou péčí je možné tento proces výrazně ovlivnit. Pokud totiž pleti dodáte dostatek kolagenu, k tvorbě vrásek docházet nebude. Pleť se bude obnovovat a bude pružná a pevná. Dostatek kolagenu lze do těla dostat pomocí vhodných doplňků stravy, pomohou také kolagenové krémy určené pro obličej. Proces stárnutí pokožky tak bude tak rychlý, jak mu dovolíte. Díky vhodné výživě obsahující hydrolyzovaný kolagen je možné ovlivnit mnohé.

Problémové partie

Co se týče obličeje, existuje několik problémových partií, kde ke vzniku vrásek dochází nejčastěji. Jedná se například o mimické vrásky, které jsou způsobeny pohyby našich mimických svalů. Kdykoliv se usmíváme, kdykoliv se mračíme, stále tyto svaly napínáme. V mladém věku se kůže vrátí zpět, v pozdějším již nikoliv a začínáme pozorovat první vrásky. Nejčastěji se jedná o vrásky v oblasti očí, kolem kterých se objevují vějířkovité vrásky. Časté jsou také vrásky v oblasti čela.

Vyživená pleť stárne mnohem pomaleji

Je toho mnoho, co můžeme udělat, aby k tvorbě vrásek docházelo mnohem pomaleji. Základem je dodat tělu dostatek kolagenu, a také myslet na pravidelnou hydrataci. Pokud jste v mladém věku, stačí tuto péči provádět dvakrát týdně, po třicátém roce věku již pravidelně. Díky správně zvolené výživě a kosmetice si zajistíte, že bude ve vaší pleti dostatek kolagenu a elastinu.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková