Jak se žilo před sto lety? Vlastní byt i koupelna byli luxus

Češi si rádi stěžují. Na počasí, platy, kvalitu služeb a spoustu dalších věcí. Někdy jsou stížnosti opodstatněné, jindy však úplně mimo místu. Třeba tvrzení, že „kdysi bylo mnohem lépe“, má od pravdy hodně daleko. Naopak si dnes žijeme nad poměry – před sto lety by se nám o současném standardu ani nesnilo. O statistikách se říká, že nelžou. Jen se někdy šeredně mýlí. Srovnání úrovně bydlení dnes a před sto lety však není důvod nevěřit. Velmi zajímavá jsou data, s nimiž vyrukoval Český statistický úřad v magazínu Statistika&My. Věděli jste například to, že v roce 1921 bydlelo ve vlastním bytě pouze 6 % Pražanů? Většina obyvatel metropole (cca 60 %) si navíc musela vystačit s jednopokojovým bytem. Což je s ohledem na skutečnost, že tehdy na jeden byt připadalo 3,9 osoby a 1,7 osoby na každou obytnou místnost, poměrně zarážející. Pro srovnání: V roce 2011 připadalo na jeden pražský byt 2,2 osoby.

Chudoba nebyla okrajovou záležitostí, naopak se dotýkala značné části populace. Projevovala se například v dostupnosti pitné vody. Před sto lety ji mělo k dispozici jen 36 % obyvatel, ostatní byli odkázáni na zdroj z jiné části domu. Zhruba 8 % obyvatel muselo pro vodu mimo domov. Fakt, že se životní úroveň raketově zvedla, lze demonstrovat i na tak samozřejmých věcech, jako jsou koupelna a splachovací záchod. Zatímco koupelna byla součástí cca 18 % bytů, vlastním splachovacím záchodem se mohlo chlubit 37 % Pražanů. Diametrálně odlišný byl i každodenní život Čechů. Respektive vybavení, na které jsme si zvykli a nedokážeme si bez něj představit funkční domácnost. Zatímco nyní nakupujeme ledničky levně – a z průměrného platu si jich můžeme dovolit i několik, před sto lety stály dvojnásobek ceny auta. Osobních aut přitom v roce 1920 jezdilo po ČSR pouze 3400.

Samozřejmostí nebylo ani každodenní praní. Podobně jako ostatní spotřebiče dnes seženeme automatické pračky levně, ovšem v době našich prababiček probíhalo „velké prádlo“ jednou za několik týdnů, a to na valše, s pomocí rejžáku, krystalické sody a vločkového mýdla. Bohatší vrstvy praly o něco častěji. Takže až se vás příště zmocní úzkost z pandemie, inflace a dalších nepříjemností, porovnejte úroveň bydlení před sto lety a dnes – budete se cítit mnohem lépe.

Publikováno: 01. 12. 2021

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková