Jak se vyrábí igelitové tašky?

Předem je třeba zdůraznit, že název „igelitové“ je poněkud zavádějící. Klasické „igelitky“ totiž vůbec nejsou z žádného igelitu. Správně bychom je měli nazývat spíš plastové tašky. Ovšem jistě víte, co máme na mysli. Přesně ty nákupní tašky, které z obchodů před pár lety začaly mizet a místo nich dnes dostáváme papírové. Ačkoliv jsou igelitové tašky, plastové obaly či balicí fólie běžnou součástí našich životů, mnozí lidé nemají ani ponětí, jak se vyrábějí. Pojďme si vysvětlit aspoň základní princip.

Základem jsou polyletylenové kuličky

Drtivá většina plastových nákupních tašek je vyrobena z polyethylenu, polymeru získaného z ropy. Používají se dva typy, jeden má nízkou hustotu (LDPE) a druhý vysokou (HDPE). Základem jsou polyethylenové kuličky nebo pryskyřice, jež se nasypou do násypky. Z této násypky se konstantní rychlostí sypou ven a roztaví. Plastová fólie, z níž se pak vyrábí taška, je vyrobena tažením a vyfukováním. Vyfoukne se, pak přitlačí a ochladí. Z této fólie, která může mít různou tloušťku dle potřeby, se následně tvoří sáčky, igelitky a mnoho dalšího. Fólie se nejprve potiskne a potom jsou dva potištěné pláty na krajích utlačeny, aby držely u sebe.

V některých ohledech jsou však lepší než papírové tašky

Ekologové nám vnutili myšlenku, že plast je špatný, ale ono tomu tak být nemusí. Plastová potravinová fólie či taška není zas až tak zlá, jak se na první pohled zdá. Sice trvá stovky let, než se taková taška rozloží, ale pokud bychom je dokázali opravdu všechny recyklovat, byly by dokonce lepší oproti taškám z papíru. Vytvářejí totiž o 80 % méně odpadu než papírové tašky, pouze polovinu skleníkových plynů a během výroby se použijí jen 4 % vody ve srovnání s taškami papírovými. Navíc existují i ekologické varianty klasických igelitek. Například firma VanGillern vyrábí reklamní tašky z recyklovatelné fólie.

Publikováno: 22. 03. 2020

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková