Investiční skupina DRFG Davida Rusňáka buduje telekomunikační byznys a podílí se na poskytování internetového připojení z vesmíru

Dnes už bereme prakticky za samozřejmé, že na většině míst, kde se pohybujeme, máme k dispozici nejen mobilní signál, ale také rychlý internet. Roman Řezníček, který v 90. letech založil společnost Suntel pamatuje, kdy se celý telekomunikační trh rodil a mobilní sítě teprve vznikaly. Dnes už pod hlavičkou investiční skupiny DRFG buduje telekomunikační byznys, který počítá tržby v miliardách a podílí se na nejmodernějších trendech, jako je poskytování internetového připojení z vesmíru.

Největší změny v telekomunikacích

Za nezbytnou samozřejmost považujeme mobilní signál téměř všude a s tím spojenou dostupnost internetu. Česká republika má v rámci evropských zemí, kde telekomunikační divize DRFG působí, jedno z nejlepších pokrytí. Někdy si i zákazníci skupině stěžují, ale netuší, jaké je pokrytí v Německu, Itálii nebo Francii. Zároveň ceny jsou stále stejné neřku-li klesají, a už to není jen o volání, ale také internetu, televizi a dalších službách.

Telekomunikační divize a plány do budoucna

Okolo 450 lidí má aktuálně telekomunikační divize DRFG v pěti evropských zemích a ročně dodá v rámci Suntel Group, vyjma společnosti FibreNet, služby za zhruba 1,5 miliardy korun. V posledních letech akvizičně rostla, dokupovala v jednotlivých zemích menší firmy, aby na tamních trzích dosáhla zajímavé velikosti a získala chybějící kompetenci. V návaznosti na to se aktuálně divize DRFG zaměřuje na vnitřní efektivitu a hledá synergie. Poptávka po telekomunikacích je obrovská. Většina (asi 75 %) zákazníků a služeb telekomunikační divize DRFG je v západní Evropě – v Rakousku, Německu a Švýcarsku.

Potenciál růstu divize spíše v zahraničí

Česko i sousední Slovensko mají své hranice a nejde je nafouknout. Navíc jsou to trhy štěpené lokálními dodavateli, kteří kooperují s místními operátory. Skupina Davida Rusňáka hledá spíše trhy a zákazníky, kde mohou nastavit větší strategické partnerství. V České republice jsou posledních deset let největším dodavatelem pro Vodafone. Potenciál růstu vidí skupina spíše v zahraničí.

Strategická volba zaměřit se na Západ

Na Západ se divize orientovala hlavně proto, že jim tamní trhy přišly stabilnější a vyvinutější. Lokality jako Maďarsko nebo Rumunsko mohou být z pohledu infrastruktury bezesporu zajímavé, na druhou stranu služby jsou na Západě jinde i z pohledu ceny. Zákazníci na Západě jsou ochotni připlatit si za kvalitu a rychlost. Jsou to zkrátka bohatší společnosti.

Plán telekomunikační divize na letošní rok

V příštích letech by DRFG chtěla organicky vyrůst někam ke dvěma miliardám. Několik rozpracovaných projektů by se mělo v příštím roce postupně realizovat. Výstavba a modernizace telekomunikačních sítí v celé Evropě prožívá obrovský boom a Rusňákova DRFG toho chce být důležitou součástí. Autor: Michal Pecka

Publikováno: 11. 01. 2023

Kategorie: Finance a práce

Autor: Barbora Jiroušková