I v posilovně hrozí nebezpečí úrazu: Jaká jsou nejčastější zranění?

Do posilovny chodíme proto, abychom udělali něco pozitivního pro zdraví. Jenomže někdy se situace vymkne kontrole a nakonec vše dopadne zcela opačně. Své o tom vědí profi trenéři z Kentoya Fitness (známá posilovna Praha 10). Za svou kariéru viděli nespočet zranění, ke kterým většinou došlo z naprosté nedbalosti a nedodržování základních pravidel.

Podvrtnutý kotník

K podvrtnutému kotníku lze přijít mnoha způsoby. Jedním z nich je i návštěva posilovny – stačí vynechat důkladné protažení a strečink před začátkem cvičení, poté špatně došlápnout a neštěstí je na světě. Jedná se o nepříjemné zranění, které se léčí poměrně dlouho. Nebylo by lepší, kdybyste před zvedáním železa věnovali trochu času protahování?

Poraněné koleno

Poranění koleno je prevít. Jakmile k tomuto zranění dojde, je velká šance, že se vše v budoucnu zopakuje. Riziko lze přitom minimalizovat důkladným protažením před začátkem cvičení. Podle statistik jde o jedno z nejčastějších zranění vůbec.

Poraněné svalstvo

Poranění svalů zní v souvislosti s posilovnou tak nějak logicky. Nejohroženější skupinou jsou začátečníci, kteří jsou toho v posilovně moc nenacvičili a neznají své limity. Pokud si nováček stanoví příliš vysokou metu, může si lehce přivodit zranění. A opět platí, že pořádným protažením před tréninkem riziko zranění výrazně klesá. Ale když už k tomu dojde, pomáhá stažení obinadlem a jemná masáž.

Poraněné šlachy

Bolesti šlach patří k neprávem podceňovaným zraněním. Zaznamenáte-li bolest, měli byste záležitost neprodleně konzultovat s lékařem. Přetržená šlacha se léčí operativně a vyřadí vás ze hry na několik dlouhých měsíců. A protože je opakování matkou moudrosti, pro jistotu ještě jednou zdůrazňujeme, že prevencí před většinou zranění je důsledné protahování před cvičením, dodržování bezpečnostních předpisů a stanovení reálných cílů s ohledem na předchozí zkušenosti. Zároveň zvažte tréning ve společnosti osobního trenéra. Profíci z Kentoya Fitness centrum Praha 10 vidí výhody cvičení se zkušenou osobou v individuálním poradenství, ale také v dohledu na dodržování správných technik a v motivaci.

Publikováno: 31. 07. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: bezpečnost v posilovně | úrazy v posilovně