Dětská kolika – noční můra rodičů a trápení pro děti

S náhlým bolením bříška neboli dětskou kolikou se u novorozenců či kojenců dříve nebo později setká každý rodič. Přestože se o vašeho nejmenšího člena domácnosti vzorně staráte, kolika přichází bez varování. Dítě je přebalené, nakrmené, není mu zima a mělo by spokojeně spát či pozorovat dění kolem sebe, ale najednou spustí řev a svíjí se v křečích. To jsou klasické příznaky. Přestože se snažíte miminku ulevit, může to trvat i několik hodin a dokonce se pravidelně opakovat. Nejčastěji za to může vzduch nahromaděný ve střevech miminka, který nemá kudy uniknout. Následující informace jsme čerpali z webu Detskekoliky.cz.

Dětská kolika vždy souvisí z výživou, ale příčinou může být i stres

Co je přesně příčinou dětské koliky můžeme jen odhadovat. Dítě může vzduch polykat při nesoustředěném kojení, ale i při dlouhodobém pláči. Proto je důležité, aby kojení probíhalo v určitém režimu a v klidu. Ideálně v prostředí, kde novorozence či kojence nebude nic rozptylovat ani znervózňovat. To platí i pro matku. Snažte se si kojení a následnou výživu dítěte co nejvíce zpříjemnit a vytvořit pohodovou atmosféru pro vás oba. To platí i pro stravování matky, nezapomínejte na sebe.

Dětské koliky samozřejmě ovlivňuje úprava stravy

Snadnější stravitelnost mateřského mléka můžete ovlivnit i skladbou jídelníčku. Doporučujeme omezit nebo na čas úplně vyloučit nadýmající druhy potravin jako čerstvé pečivo, cibuli, brokolici, ale také vejce, ořechy, sóju a další. Problémy může působit také mléko a ostatní mléčné výrobky - jevu se říká intolerance laktózy. Dieta je to sice drsná, ale vyplatí se. Vyzkoušet můžete také výživové doplňky, které pomohou vám i dítěti dodat chybějící „přátelské“ bakterie do střev, aby trávení probíhalo hladce.

Osvědčené triky na dětské koliky

Při podezření na dětskou koliku vždy nejprve zkontaktujte pediatra, abyste měli jistotu, že řešíte správný problém. Než vypozorujete, co přesně dítěti vadí, respektive na co jeho trávící systém zatím není připravený, máme pro vás pár tipů, které mohou dítěti v křečích ulevit.

Masáž bříška

Existují i speciální emulze určené přímo na masáž bolestivého bříška, ale postačí i obyčejný dětský olejíček. Jemně masírujte okolí pupíku proti směru hodinových ručiček.

Teplý obklad

Na křeče obecně skvěle působí teplo. Pro miminko jsou nejspolehlivější nahřívací plyšáci, které na chvíli položíte na zapnuté topení nebo nahřejete cca minutu v mikrovlnné troubě. Lněné či jiné semínko, kterým jsou naplněni, dlouhodobě drží teplo a plyš zabraňuje tomu, aby byl obklad pro miminko příliš horký. Teplotu obkladu však vždy pocitově zkontrolujte.

Rektální trubička

Jak už sám název napovídá, rektální trubičku jemně zavedete dítěti do konečníku a tím usnadníte průchodu plynům, které křeče způsobují. Je k dostání v každé lékárně. Její použití však raději konzultujte s lékařem či lékárníkem.

Feniklový čaj

Překvapivě už novorozencům na koliku pomáhají bylinky. Fenyklový čaj můžete svým nejmenším podávat při bolestech bříška už od prvního dne na světě. To, že vám na boj s kolikou nic nezabírá, není vaší chybou. Jeho zažívací systém se vyvíjí každý den, proto musíte být trpělivý a vypozorovat, jak nad dětskou kolikou vyhrát. Přejeme pevné nervy!

Publikováno: 19. 02. 2020 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková