Chřipková epidemie se blíží. Jak nemoc rozpoznat?

Chřipková epidemie se blíží sedmimílovými kroky. Proto se každá ordinace praktického lékaře vybavuje dostatkem vakcín proti této nepříjemné chorobě. Na plné čekárny je připraven praktický lékař v Ostravě i ve Frýdku-Místku či v dalších městech České republiky. Očekává se, že letos bude chřipková epidemie zcela jiná než v uplynulých letech, jelikož letos je chřipka velmi často zaměňována s panujícím koronavirem. Proto stojí za zmínku říct si, jak klasickou chřipku stoprocentně poznat.

Chřipka člověka skolí náhle

Lidé dnes velmi často zaměňují klasickou chřipku s panujícím koronavirem. Důvodem toho jsou velice podobné prvotní příznaky. Horečka, bolesti hlavy, zimnice – to vše jsou příznaky i zbrusu nového onemocnění jménem COVID-19 i klasické chřipky, se kterou se potýkáme každoročně. Hlavní rozdíl však tkví v samotném nástupu onemocnění.

Zatímco nový typ koronaviru nastupuje velice pomalu (mnohdy se projevy nemoci ani neobjeví), chřipka zasáhne člověka náhle, z čista-jasna. Pokud vám tedy dlouhodobě bylo opravdu dobře, pokud jste na sobě nepociťovali žádnou únavu nebo vyčerpání, pakliže vás horečka přepadla opravdu náhle, koronaviru se v takovém případě obávat nemusíte. Přesto však dejte vědět svému obvodnímu lékaři.

Jak dlouho trvá klasická chřipka?

Chřipka je onemocnění, které zpravidla trvá dva až sedm dní. Onemocnění nemá žádné následky, zkrátka spontánně skončí po velice krátké rekonvalescenci úplným uzdravením. Na pozoru by měli být především důchodci nebo lidé dlouhodobě nemocní. Těm totiž může chřipka způsobit i velice nebezpečný zápal plic, dále také postižení srdečního svalu nebo zánět středního ucha (to platí hlavně u dětí).

Proti chřipce se lze očkovat

Zejména ohrožené skupiny obyvatel by se měly podle lékařů očkovat proti chřipce. Obecně lze říct, že proočkovanost proti chřipce je u nás velice nízká, což je chyba. Díky očkování proti chřipce bychom se vyvarovali tak vysokým číslům symbolizujících počet úmrtí na chřipku u nás.

Publikováno: 01. 10. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková