6 věcí, kterých byste se měli při plánování svatební hostiny vyvarovat

Svatba je pro spoustu lidí nejdůležitější a současně nejnákladnější událostí v životě. Jsou si toho vědomi, a proto událost plánují s tím, že utratí spoustu peněz. Očekávají, že ceny budou neuvěřitelně vysoké - a bezdůvodně se  dopouštějí zbytečných rozpočtových chyb. Přitom se jim jde tak snadno vyhnout... Máte obavy, že svou svatební hostinu "neutáhnete", případně ušetříte na položce, která je naopak velmi důležitá? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se těmto chybám vyhnout, ušetřit nějaké peníze a zbytečně se nestresovat.

1. Neplánování rozpočtu

Ačkoli se jedná o prozaický úkol, který může zhatit vaše svatební nadšení, plánování svatebního rozpočtu je nezbytnou povinností. Když začnete obvolávat dodavatele dekorací, občerstvení a dalších položek, překvapí vás cenové rozdíly. Pokud si předem ujasníte, kolik chcete utratit za konkrétní věci, budete vědět, u koho začít nakupovat jako první. Díky pevnému rozpočtu si také budete moct vytvořit určitý prostor pro manévrování. Na něčem ušetříte, a naopak za to, po čem toužíte nejvíce, zaplatíte o něco více. A nezapomeňte přidat "polštář" pro neočekávané výdaje.

2. Akceptování první nabídky

Nezapomínejte na to, že máte vždy možnost vyjednávat nebo se poohlédnout po jiných prodejcích. Lepší nabídku můžete získat jednoduše tím, že se zeptáte: "Jsou vaše ceny pevné?". Pokud nejsou, skvělé! Začněte vyjednávat. Pokud ano, v pořádku. Buďto jde o výhodnou nabídku, na kterou kývnete, anebo se poohlédnete jinde.

3. Absence svatebního DJ

Pustit hudbu přece zvládnete, případně tím pověříte někoho ze svých přátel - tak proč platit za DJ? Tak aby bylo jasno - DJ na svatbu cena nebývá nijak přemrštěná. A za druhé - právě díky schopnému diskžokejovi bude mít vaše svatební oslava nezapomenutelnou atmosféru. Bez ostříleného matadora by se mohlo stát, že navzdory všem těm pompézním dekoracím a vynikající svatební tabuli bude stát akce za starou belu. Máte pochybnosti? Přečtěte si, proč mít na svatbě DJ a udělejte si v tom jasno.

4. Pozvání všech známých včetně jejich dětí

Omezte seznam hostů a dejte oběma rodinám najevo svůj limit. Každý host vás bude něco stát, včetně jejich dětí. I když chcete, aby s vámi ve váš výjimečný den byla blízká rodina, nemusíte zvát desetiletého syna své sestřenice, kterého jste neviděli od doby, kdy byl malý. Mějte na paměti, že čím více lidí na svatbu pošlete, tím více se navýší rozpočet, a to nejen co do jídla, ale také do pronájmu prostorů.

5. Mít otevřený bar

Zatímco někteří vaši hosté mohou otevřený bar považovat za nejlepší část svatební hostiny, vy byste se na to měli dívat jako na nejdražší část svatební hostiny. Počítejte s tím, že když umožníte, aby si hosté chodili pro nápoje na bar, může vás konečný účet nemile překvapit. Nebyli byste první ani poslední, kdo zjistil, že účet za otevřený bar je vyšší než náklady na všechno ostatní dohromady. Mnohem ekonomičtější je nákup určitého množství alkoholu, který bude volně dostupný. Bude vás to stát mnohem méně, ale možná se zapotíte, až budete vypočítávat, kolik lahví jakého alkoholu objednat. Bylo by trapné, kdyby na svatbě již po chvíli bylo jako u suchánků. Máte v tom jasno? Držíme vám palce, ať vám den D vyjde podle vašich představ a nestojí vás více než nový automobil nižší střední třídy.

Publikováno: 21. 06. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková