4 bylinky, které musíte mít na zahradě

Bylinky jsou oblíbenou součástí mnoha receptů. Působí na fyzické i psychické zdraví a mnoho z nich podporuje imunitu. Nasaďte si na zahradu vlastní bylinky a používejte je klidně každý den. Inspirujte se, jaké bylinky rozhodně musíte mít.

1) Bazalka

Bazalka patří k oblíbeným bylinkám, které se přidávají do mnoha pokrmů. Skvěle se hodí například do salátů, k těstovinám nebo k zelenině a sýru. Je součástí italské kuchyně a je velmi oblíbená i na pizzu. Můžete ji zkusit vypěstovat za oknem, lépe se jí však bude dařit na balkóně, na terase nebo přímo na zahradě. Bazalka podporuje správné trávení, dokáže vás příjemně zklidnit před spaním a pomáhá i při častých migrénách. Rozhodně se nebojte i ji přidat do zeleného smoothie.

2) Máta

Oblíbenou bylinkou, která by na záhoncích, oddělených wpc plotem, od relaxační části zahrady, neměla chybět. Mátu použijete do míchaných drinků, při pečení dezertů nebo přípravě čaje. Hodí se i pro přípravu osvěžující limonády. V lidovém léčitelství se již po staletí používá proti nachlazení a léčbě onemocnění dýchacích cest. Použít ji můžete i pokud vás trápí bolesti zubů nebo máte problémy s nepříjemným dechem. Máte podporuje také správnou funkci nervového systému.

3) Meduňka

Některé z bylinek můžete pěstovat i na zmíněné terase. Pokud zde máte podlahu z dřevoplastu, nebojte se, že byste ji květináčem nebo truhlíkem s bylinkami poškrábali. Dřevoplast je mnohem odolnější než dřevo a jeho výhodou je i dlouhá životnost. Nasaďte si tedy do květináče meduňku. Je skvělá pro přípravu čaje, hodí se i do limonád nebo míchaných drinků. Často se však používá i při koupelích nebo výrobě mastí. Léčí opary, pomáhá s nespavostí a dokáže rychle potlačit prvotní příznaky nachlazení nebo chřipky.

4) Kontryhel obecný

Další kouzelnou bylinkou, která má skoro až magickou moc je kontryhel. O této bylince je známo, že dokáže léčit problémy s neplodností. Kontryhel se používal už ve středověku a zlepšoval celkovou funkci pohlavních orgánů. Někdy můžete slyšet i tvrzení, že se jedná o magickou ženskou bylinku. Kontryhel si můžete vypěstovat, a poté jej sbírat a sušit. Následně se dá použít jako součást koupele nebo z něj připravíte čaj, odvar, případně tinkturu. Tato bylinka zmírňuje i bolestivou menstruaci, pomáhá v šestinedělí a dokonce ztlumí nepříjemné příznaky menopauzy.

Publikováno: 01. 07. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Barbora Jiroušková