Zdravé a chutné potraviny, které můžete přidat do svého jídelníčku

Pekáč zdravé zeleniny

Je nezbytné občas přehodnotit svůj jídelníček a zjistit, zda vaše stravovací návyky povedou ke zdravému životnímu stylu. špatný zdravotní styl snižuje vaši pracovní výkonnost. Není nic špatného na tom, když občas obětujeme zdraví ve prospěch chuti, ale problém nastává, když zdravá domácí jídla nahrazujeme nezdravými alternativami. Nicméně existuje mnoho zdravých a chutných potravin, které uspokojí vaše chutě. Konzumace rozmanité zeleniny, bílkovin, tuků, olejů, ořechů a ovoce může vést ke zlepšení zdraví, zlepšení stravovacích návyků, kvality životního stylu a dokonce i ke snížení hmotnosti. Několik jednoduchých změn v nákupním seznamu může výrazně zlepšit vaše zdraví.

Ovoce a bobule 

Ovoce a bobuloviny patří k nejoblíbenějším a nejzdravějším variantám sladkostí na trhu. Nevyžadují téměř žádnou přípravu, takže je lze snadno zařadit do jídelníčku. Jablka mají vysoký obsah vlákniny, vysokou koncentraci vitaminu C a jsou plná antioxidantů. Jsou ideální svačinou mezi jídly a zdravější alternativou k baleným svačinám. Banány jsou skvělým zdrojem draslíku a jsou bohaté na vitamin B6 a vlákninu. Často se jim říká "jídlo do posilovny", protože mají vysoký obsah bílkovin a mohou napomáhat růstu svalů. Avokádo se od ostatních druhů ovoce liší tím, že obsahuje přírodní tuky místo sacharidů. Jsou ideální k snídani a do salátů a jsou dobrým zdrojem vlákniny, draslíku a vitaminu C. Bobule působí nejen jako silné krevní antioxidanty, ale mají také vysoký obsah vlákniny a jsou plné vitaminů.

Maso 

Jedení nezpracovaného, lehce tepelně upraveného masa je jednou z nejzdravějších dietních voleb, které můžete učinit. Libové hovězí maso je skvělým zdrojem bílkovin a obsahuje velké množství biologicky dostupného železa. Pokud držíte dietu s nízkým obsahem sacharidů, můžete si vybrat maso s vyšším obsahem tuku. Hovězí maso z ekologického zemědělství je krmené trávou a má nízký obsah kalorií. Kuřecí prsa mají velmi vysoký obsah bílkovin a často se používají jako základ nízkosacharidových diet a diet pro budování svalové hmoty. Má také nízký obsah tuků a sacharidů, takže je skvělou volbou pro lidi s omezeným přísunem kalorií. Jehněčí maso z ekologického chovu je plné omega-3 mastných kyselin, protože jehňata jsou obvykle krmena trávou, která masu dodává mnoho důležitých živin. Příprava jehněčího masa může být složitá, proto si vyhledejte recepty, například na https://cleaversorganic.comau/recipe/dukkah-crusted-loin-chops-with-watermelon-salad/, je dobrý nápad. Je důležité najít recepty na keto maso, které vám nejlépe vyhovují.

Oříšky a semínka 

Zařazení ořechů a semínek do jídelníčku vám i přes jejich vysoký obsah tuku a kalorií může pomoci zhubnout. Jsou skvělou alternativou nezdravých svačinek a mají mnohem příznivější účinky na vaše zdraví než pochoutky na "cheat day". Mandle jsou oblíbené ořechy s vysokým obsahem vitaminu E, hořčíku, antioxidantů a vlákniny, které mohou pozitivně ovlivnit váš metabolismus a pomoci vám zhubnout. Vlašské ořechy jsou plné zdravých tuků a mají pozitivní účinky na mozek. Chia semínka jsou jednou z nejvýživnějších potravin a obsahují 11 gramů vlákniny a velké množství hořčíku, vápníku, draslíku atd. Kokosové ořechy jsou plné vlákniny a účinných mastných kyselin.

Veggie 

Je nemožné držet zcela bezkalorickou dietu, pokud nejíte pouze vodu, což není přirozené. Zelenina obsahuje nejvíce živin a vzhledem k tomu, že je k dispozici celá řada druhů zeleniny, je nejlepší ji každý den různě kombinovat. Květák lze použít v mnoha různých receptech a může chutnat skvěle i samostatně. Okurka je jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny, protože obsahuje málo sacharidů a kalorií a skládá se převážně z vody, což z ní činí dobrý antioxidant. Okurky obsahují v malém množství vitaminy, jako je vitamin K. Cibule má výraznou chuť a je základem mnoha pokrmů. Cibule také obsahuje řadu bioaktivních látek, které mají příznivé účinky na zdraví. Česnek je neuvěřitelně zdravý, patří mezi přírodní antibiotika a posiluje imunitní systém.

Existuje mnoho chutných potravin, které mají pozitivní vliv na naše zdraví, jsou přírodní a plné živin, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Tyto potraviny lze kombinovat a vytvářet z nich širokou škálu pokrmů, které si můžete zdravě vychutnat.


Publikováno: 03. 02. 2023

Kategorie: Auto

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: jídelníček | jídlo