Ve víru tance aneb plesová sezóna v plném proudu

S příchodem zimy odstartovala také plesová sezona – čas večírků, zábavy, bálů. Jaká je vlastně historie tance, kdy vznikly první plesy a jak se v průběhu let měnila móda?

Co člověk, to tanečník

Tanec provází lidstvo od nepaměti, vždy byl součástí naší kultury. První formy se objevily už v pravěku, ačkoli tehdy měl do podoby, v jaké ho známe dnes, přece jen hodně daleko. I když byl trochu neohrabaný a postrádal ladnost, nikomu to nebránilo v tom, aby svoje tělo rozvlnil. To spíš dnes má spousta lidí předsudky, trpí studem a jsou přesvědčeni o tom, že jim taneční vlohy chybí. Jedno přísloví však říká: umíte-li chodit, umíte i tančit. V současnosti navíc existuje velké množství stylů a technik, určitě tak najdete takové, na něž máte talent.

Tanec jako součást života

Postupem času se tanec stal neoddělitelnou součástí každodenního života. Používal se při různých obřadech, určitě jste už někdy slyšeli o náboženských či pohřebních tancích nebo tancích lásky. Netvořil ale jen součást rituálů, lidem přinášel hlavně uvolnění a zábavu. Konaly se různé taneční slavnosti, vyšší šlechta tanec využívala jako prostředek ke společenskému styku. V 15. a 16. století začínají vznikat první bály, a to hlavně na španělském a francouzském královském dvoře.

Ve víru módy

K plesům neodmyslitelně patří krásné oblečení. Styl společenských šatů se neustále mění, jednou jsou střízlivější, podruhé zase zdobenější. V čase se liší také střihy rób a jejich materiály. Na významných společenských akcích musely dámy nosit dlouhé plesové šaty v různých barvách. Výjimku tvořila pouze bílá, která byla určena výhradně pro svatební šaty. Nezbytný doplněk představoval vějíř, který měl jak funkci dekorativní, tak ochlazující. Údajně ale sloužil také jako komunikační prostředek – když si ho žena položila přes levou ruku, dávala najevo, že chce tančit. Dnes v době emancipace se již dámy obejdou bez něj. I nadále však dbají na zavedený dress code. Dlouho dopředu tak vybírají tu nejkrásnější róbu, díky níž se alespoň na jeden večer promění v nekorunovanou královnu tanečního parketu.

Publikováno: 09. 01. 2020

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková