V kterém případě je posílání balíků pod regulací?

Máte blízkou osobu ve výkonu trestu? Možná i vás bude zajímat, co je možné do prostor věznice poslat, a co je naopak přísně zakázáno. Proč se má posílat v nárokovém balíku tabák, když je dotyčný odsouzený nekuřák?

Co je nárokový balík

Každá věznice umožňuje vězňům příjem speciálního balíku, na který mají nárok. Poté, co služba vystaví vězni balíčenku na tento balík, tak můžete odeslat nárokový balík do vězení. Ten by měl obsahovat zejména trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, ale také instantní kávu a tabákové výrobky. Balík do vězení by přitom měl obsahovat tabákové výrobky, jako jsou například cigarety, skutečně vždy. Peníze se naopak v zásilkách posílat nesmí.

Jak často mohu posílat nárokový balík

Balík, na který má každý vězeň nárok, se posílá v případě vazby jedenkrát za tři měsíce. V případě výkonu trestu pak jedenkrát za 6 kalendářních měsíců. Může se posílat až tehdy, kdy je vystavena balíčenka. V opačném případě se vrací zpět, náklady na poštovné hradí odsouzený.

Kolik může vážit nárokový balík

Ohledně hmotnosti legislativa uvádí omezení, rozměry nejsou nijak upřesněny. Jedná se o balíček, který může vážit maximálně pět kilogramů. Většinou se tedy posílají trvanlivé potraviny, hygiena, tabák, nebo třeba káva a čaj. Naopak cukr je velmi nevhodný, jelikož má vysokou váhu. Proč se ale do balíku přibalují cigarety a další tabákové výrobky i přesto, že víme, že naše blízká osoba není kuřákem?

Proč se přibaluje tabák?

Jednoduché vysvětlení. Ve věznici nemají odsouzení běžný přístup k penězům, a proto se stává, že se jako platidlo používá káva, nebo právě cigarety. Pokud tedy vaše blízká osoba bude něco potřebovat zjistit, sehnat, nebo zařídit mezi vězni, cigarety a další podobné produkty se budou zaručeně hodit.

Tabákové výrobky ve věznici fungují jako platidlo, proto se vyplatí je přibalit i v případě, že dotyčný nekouří.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Barbora Jiroušková