Jak vybrat prádlo podle materiálu?

Moderní materiály nám pomáhají cítit se lépe i ve spodním prádle. Nemusíme se trápit s materiály, které jsou nepříjemné na nošení, jako v minulosti. Některé materiály jsou však oblíbené už po několik generací.

Pohodlné prádlo bereme jako samozřejmost, na to nepohodlné nejde zapomenout. Každý jistě měl ve svém šatníku kousek, který při nošení škrábal a kousal, škrtil nebo naopak pořád padal. Pokud se to děje u spodního prádla, máme zkažený celý den. Proto je dobré se v materiálech orientovat a vybírat ty osvědčené.

  • Bavlna patří mezi tradiční materiály, bez kterých se neobjedeme. Je to přírodní materiál, který dobře saje, je příjemný na dotek a většinou nevadí ani alergikům nebo lidem s citlivou kůží. Používá se na výrobu všech typů prádla od dámských podprsenek až po pánské trenýrky. Stále patří mezi jeden z nejoblíbenějších materiálů.

  • Kombinace bavlny s dalšími materiály patří také mezi velmi žádané. Nejčastěji se směsuje s vlákny elastanu nebo polyesteru, jejich kombinace zvyšuje odolnost, a tak prodlužuje životnost materiálu. Prádlo je více elastické a tedy i pohodlné, vhodné pro běžné nošení i sport, často lépe odvádí vlhkost a pot než samotná bavlna a rychleji schne. Zvyšuje se také pružnost látky, prádlo tak dobře sedí, kde má i při pohybu, což je výhodné třeba u boxerek s nohavičkou. Ty mají upnutý, tvarovaný střih a poskytují dostatečnou oporu i při sportu.

  • Modal je další z materiálů, který je na dotek příjemný. Viskózové vlákno vyráběné z celulózy z buněčných stěn rostlin, zejména bukového nebo smrkového dřeva. Je velmi příjemný na dotek a pojme do sebe až o 50 % více vlhkosti než bavlna.

Kombinací materiálů je mnoho a vznikají stále další a další. Prioritou by mělo být pohodlí a příjemné nošení, zvlášť u spodního prádla, o kterém bychom při nošení neměli ani vědět.

Publikováno: 27. 02. 2021

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková