Jak na letní osvěžení s kávou

Milujete kávu, ale v létě vás příliš neláká její horká varianta? Vyzkoušejte osvěžující kávové dezerty nebo si připravte ledový nápoj. Inspirujte se recepty, které se hodí pro lenošení u vody, ale také jako součást letní párty nebo narozeninové oslavy.

Ledová káva jinak

Určitě znáte recept na ledovou kávu, kdy hlavní roli hraje mletá káva s mlékem a ledem, případně ledová káva z kapslí. Pokud však chcete vyzkoušet něco jiného, tak si připravte mletou kávu, led a kolu. Do vysoké sklenice dejte nejdřív lžičku a půl mleté kávy, přidejte hrst ledu a postupně přilívejte vychlazenou kolu. Dejte si však pozor, protože tato ledová káva opravdu hodně pění a je potřeba kolu přilívat velmi pomalu. Možná to bude i chvíli trvat, než pěna klesne a vy budete mít sklenici naplněnou až po okraj. Následně přidejte brčko a užijte si své letní osvěžení.

Kávová zmrzlina

Skvělým osvěžením je i zmrzlina. Pokud si chcete doma vyrobit kávovou pochoutku, tak smíchejte jedno balení sýru ricotta a přidejte 4 lžíce bílého jogurtu. Uvařte si silnější mletou kávu, případně použijte profesionální kávovar na klasické espresso. Nechte vychladit a přimíchejte půl hrnku do ricottové směsi. Přidejte zhruba 5 lžic cukru, půl lžičky skořice a jednu celou nastrouhanou čokoládu. Nakonec dejte do mrazáku a po hodině promíchejte, tento postup s promícháním zopakujte ještě třikrát a následně můžete podávat zmrzlinu ozdobenou ovocem.

Nepečený dezert

Další recept na letní dezert je nepečený. Nechcete přece trávit čas u horké trouby. Připravte si domácí tiramisu. Budete potřebovat jedno balení dlouhých piškotů, jedno balení mascarpone, jednu smetanu ke šlehání, dvě lžíce mletého cukru a hrnek kvalitní, klidně i zrnkové kávy. Kávu si připravte silnější a nechte ji vychladit. Mezitím si do mísy vyskládejte piškoty, jemně je zakápněte kávou, do které můžete přidat i kapku amaretta nebo rumu. Pomocí mixéru si vymíchejte smetanu ke šlehání a přidejte mascarpone s cukrem. Krém navrstvěte na piškoty a nakonec zasypte kakaem. Nechte vychladit v lednici a podávejte s ledovou kávou.

Kávové opojení

Další možností, jak si vytvořit kávové opojení a osvěžit se v létě je příprava kávových kostek ledu. Uvařte silnější kávu, do které můžete přidat například i kardamon, skořici nebo oblíbené koření. Tuto kávu nalijte do tvořítka na led, případně do sáčků na led a dejte do mrazáku. Následně si takto těmito kávovými kostkami ochuťte ledovou kávu, nebo je vložte jen do studeného mléka nebo smetany.

Užijte si léto naplno a snažte se horkému počasí přizpůsobit i stravu a nápoje. S kávou se snažte zvýšit i svůj pitný režim a počítejte s tím, že je potřeba pít alespoň o půl litru vody víc.

Publikováno: 23. 06. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková