Bylinky proti stárnutí, aneb když nám příroda podává pomocnou ruku

Každá žena hledá elixír mládí doslova po všech čertech. Přece jenom stárnutí je jev, který stojí za jejím sníženým sebevědomím, což není pro ni nic akceptovatelného.

Síla přírody se znovu ozývá

Žádný člověk by neměl zapomínat na sílu přírody. Ta nám prakticky pokaždé nabízí svou pomocnou ruku a dokáže nás zcela šetrně vytáhnout z mnoha zdravotních potíží. A stejně jako existují bylinky proti zánětům, existují i bylinky, které nám pomohou vyhrát boj proti stárnutí. Tedy - pravděpodobně po nich neomládneme, ale když se vrásky nebudou na naší pokožce objevovat v tak velkém množství, bude to paráda, nemyslíte?

Díky bylinkám třeba také předejdete plastickým operacím, ke kterým se mnohé ženy uchylují, když se jim na obličeji začnou vrásky doslova linout. Když k tomu všemu zařadíte do svého života zdravé stravování a pravidelný pohyb, rázem na vás stárnutí nebude moct.

Ženšen jako silná opora těla

Náš seznam začneme s ženšenem - bylinkou, která není pouze pro ženy, i když se o ní tak velice často mluví. Je podporovatelem i mužského těla. V její moci je pomoct tělu fyziologicky se přizpůsobit různým potřebám i jevům, kterým je mimo jiné i stárnutí. Dokáže zpomalit stárnutí, které je nedílnou součástí našich životů.

A co víc - napomáhá ke snadnému zvládání stresu. A jelikož je právě stres jevem, který nás velkou měrou poškozuje, je nakonec tato vlastnost nejvíce oceňovaná. Mimochodem, věděli jste, že stres stárnutí urychluje?

Kurkuma ničí oxidační stres

Není stres jako stres, říká se. A ti, kdo to tvrdí, mají pravdu. Ať už vám cestu životem zkříží jakýkoli druh nevítaného stresu, vždycky to bude mít negativní dopad na vaši zdravotní stránku. Takzvaný oxidační stres způsobuje mnohá degenerativní onemocnění a také stojí za vznikajícími vráskami, jež prolínají obličej od čela až po ústa. Když se ho naučíte včas zahnat, znamená to prevenci vrásek, jizev i dalších viditelných projevů stárnutí.

Boj proti oxidačním stresu pomáhá vyhrát kurkuma – bylinka nebo také koření, které se v českých kuchyních zatím tolik nevyužívá. Velmi se podobá klasickému kari, jen má trochu výraznější aroma i výraznější chuť. Naučte se s ním manipulovat a zpomalte tím stárnutí, jež vám zatím jenom krade dlouho nabývající sebevědomí.

Rakytník nejen pro posílení imunitního systému

Když chcete čelit onemocněním, virům a bakteriím, ze všech stran slyšíte, abyste doplnili vitamin C. Ten totiž z lidského těla vytváří rytířské brnění, skrze které neprojde žádný škodlivý jev. Jenže věděli jste, že po vitaminu C máte sáhnout i ve chvíli, kdy se snažíte navrátit své pleti postrádající elasticitu a pružnost?

Tip: Zkoušeli jste třeba bylinky podle horoskopu?

Vitamin C totiž podporuje přirozenou tvorbu kolagenu, který si začíná balit kufry už po pětadvacátém roce života. Jeho postupný odchod vede ke ztrátě zmiňované elasticity a pružnosti, stárnutí se rázem viditelně projevuje a naše sebevědomí skomírá. Když však přirozenou tvorbu kolagenu podpoříme, můžeme nemilý scénář zvrátit.

Na scénu v takové chvíli nastupuje rakytník, který v sobě ukrývá až třicetkrát víc kýžené složky než citrusy, jež začínají zaplňovat pulty supermarketů a hypermarketů. Navíc je tato bylina k dostání ve volné přírodě čili až se vydáte na procházku do lesa, nezapomeňte si s sebou vzít košík nebo ošatku, do které si rakytník nasbíráte (pokud ho tedy nepěstujete na své zahradě.

Znáte gotu kola?

Mezi bylinkami zastrašující stárnutí bychom našli i indickou nevšednost, kterou je gotu kola. Staré báje praví, že se v mnoha oblastech světa využívá už dlouhé tisíce let. Některé kultury věří, že je tou nejlepší terapií senility. Jestli je tomu skutečně tak a jestli se ještě nějak pozitivně projevuje v rámci stárnutí, to už musíte vyzkoušet sami. Máte s touto rostlinou nějaké zkušenosti?

Publikováno: 30. 01. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Barbora Jiroušková