8 způsobů, jak se v zimě bavit s batoletem

Zimní sněhové vločky jsou vždy příjemnější, když se o ně podělíte se svým batoletem. Zima nabízí spoustu zábavy pro děti všech věkových kategorií - od krásy čerstvě napadaného sněhu až po vzrušující sáňkování. K tomu, abyste proměnili zimu v kouzelnou říši divů, potřebujete jen zimní scénu, své batole a kreativitu. Ujistěte se, že je vaše dítě oblečeno do teplého oblečení, abyste si venkovní aktivity užili co nejlépe.

Hra se soby

Jaká teplota je příliš nízká pro venkovní aktivity? Pokud je teplota nižší než 20 stupňů Fahrenheita, je to znamení, že byste měli zůstat uvnitř.

Když se s batoletem chystáte na hry na sněhu, ujistěte se, že jste oba vhodně oblečeni. Oblékněte syna například do vrstveného oblečení pro batolata, jako je body s dlouhými rukávy, svetr, tepláky, teplé ponožky, boty s fleecovou podšívkou a sněhová kombinéza. Podle potřeby mu můžete upravit oblečení, aby se cítil pohodlně. Až se oba vhodně oblečete, můžete vyzkoušet některé z následujících venkovních aktivit.

 • Lovení stop zvířat ve sněhu
 • Dělání sněhových andílků
 • Společné sáňkování na mírných svazích
 • Stavění sněhuláka
 • Hra na zmrazky

 Táborák

Shromážděte svou rodinu v zimním večeru u venkovního ohniště a udělejte si táborák. Jakmile dospělý zapálí oheň, vaše batole může pomoci přinést horké kakao a zásoby na s'mores. Maximalizujte čas strávený s rodinou hádáním, zpíváním písniček a vyprávěním příběhů.

Lov na mrchožrouty

Jedná se o skvělou aktivitu na zimu, ať už si hrajete uvnitř nebo venku. Vytvořte jednoduchý seznam snadno nalezitelných předmětů a pak se připojte k dítěti při jejich hledání. Seznam přizpůsobte sezóně pomocí sněhového motivu. Seznam venkovních loveckých úkolů může například obsahovat:

 • Šiška
 • Sněhová koule
 • Ptačí pírko
 • Kámen
 • List

V domě může být seznam předmětů mírně odlišný. Během svátků můžete například přiložit ozdobu, sušenku, cukrovou hůl, skořicovou tyčinku a plyšové zvířátko. Po dokončení seznamu se odměňte zimní pochoutkou.

Zdobení sušenek

Připravte si sváteční pečení s ohledem na schopnosti a soustředění vašeho batolete. Společné zdobení sušenek je zábavná činnost, která by se mohla stát pravidelnou zimní událostí u vás doma.

Mějte sušenky předpečené a připravené ke zdobení. Poskytněte dítěti kombinaci zdravých i nezdravých dekorací v malých miskách, aby je pomohlo uspořádat na stole. Skvělou volbou jsou trubičky s polevou, rozinky, malé bonbony, jako jsou gumové kapky, mini marshmallows a sušené brusinky.

 Postavte si iglú

Stavba iglú je skvělá aktivita, kterou lze provádět uvnitř i venku. V závislosti na zvolené metodě můžete s dítětem použít stavební kostky na podlaze v kuchyni nebo je vytvořit na zahradě se sněhem. To pomůže vašemu batoleti rozvíjet důležité dovednosti, jako je řešení problémů a základy matematiky.

Chcete-li postavit sněhový přístřešek, naplňte dětský plastový kbelík sněhem a vytvořte stavební bloky. Umístěte je do kruhového tvaru tak, aby tvořily základnu iglú, a pak je postavte směrem nahoru, šikmo dovnitř a mezery vyplňte sněhem.

Pamatujte, že výkyvy teplot mohou způsobit nestabilitu a nebezpečí, proto vždy dohlédněte na to, aby si vaše batole hrálo v blízkosti iglú nebo v něm.

Rodinný den v pyžamu

Když je venku nepříjemné počasí, co je příjemnější než pyžamový den? Je to pohodlný a útulný způsob, jak strávit víkendové odpoledne s rodinou.

Oblečte svou dceru do pohodlného oblečení pro batolata, které ji udrží v teple a pohodlí bez ohledu na to, co se děje za oknem. Některé činnosti, které jsou příjemnější, když má na sobě pyžamo, jsou:

 • Čtení oblíbených obrázkových knížek
 • Vyprávění prázdninových příběhů
 • Hraní stolních her určených pro batolata
 • Práce s podlahovými skládačkami
 • Fotografování před krbem

Santova řemeslná dílna

Děti se často rády převlékají, proto toho využijte a poskytněte každému účastníkovi plstěnou elfí čepici. Vaše dítě může pomáhat s přípravou prostoru pro tvoření s papírem, nůžkami a lepidlem.

Vytvořte si slavnostní výstavu na schodech výrobou papírových řetězů z barevného stavebního papíru a lepidla. Šišky nasbírané zvenčí potřete lepidlem a posypte třpytkami. Můžete také vyrobit drobné dárky, jako jsou míchátka na kakao pro sváteční období, namáčením cukrových tyčinek do rozpuštěné čokolády a drcené máty peprné.

Zdobení na svátky

Zapojte své batole do příprav na svátky, zejména pokud jde o výzdobu. Vaše dítě může pomoci s aranžováním nerozbitných předmětů, jako jsou dřevěné louskáčky a jesličky, vybrat a umístit okenní dekorace a vybrat si sváteční doplňky do vlastního pokoje.

Házení na terč

Pokud jste venku, může to být zábavná činnost. Požádejte dítě, aby vám pomohlo nakreslit křídou na plot terč. Naplňte kbelík sněhovými koulemi a pak se s dítětem střídejte ve snaze zasáhnout cíl.

Něco podobného můžete udělat v interiéru tak, že na zeď nalepíte papírový terč. Místo házení sněhových koulí použijte měkké pytle s fazolemi nebo jiné malé, měkké předměty. Tato hra může vašemu dítěti pomoci zlepšit základní motorické dovednosti, naučit se střídat a trénovat sportovní chování.

Společný čas vytváří nejlepší zimní vzpomínky

Se správným oblečením si můžete se svým batoletem v zimě užít spoustu zábavy uvnitř i venku. Stačí jen trocha kreativity a času, který tomu věnujete. I během prázdnin mějte na paměti, že interakce s dítětem je to nejdůležitější, co můžete udělat pro vytvoření trvalých hřejivých vzpomínek.

Publikováno: 14. 02. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Barbora Jiroušková

Tagy: děti | hry | zima