Včelaření jako koníček moderní doby. Co všechno potřebujete?

Přemýšlíte nad včelařením, ale nevíte, kde začít? V posledních letech je včelaření velkým hitem a mezi námi se nachází stále více aktivních včelařů. Abyste i vy s tímto hobby mohli začít, musíte být nejen připraveni po stránce včelařských potřeb, ale také si musíte dopředu uvědomit možné scénáře. Nezřídka se stává, že první včelstvo uhyne. Buďte připravení i na tuto možnost.

Kde začít včelařit?

Otázku: „Jak začít včelařit?” můžeme rozdělit na několik linek. Jednou z nich je, kde začít včelařit. Vhodným místem nejsou zanedbávané zahrady nebo louky či nevyužívaný kus obecního pozemku. Do včelaření se můžete pustit prakticky kdekoliv, i na vlastní zahradě, kde běžně okopáváte zahrádku nebo sázíte zeleninu. Dobře však uděláte, pokud včelstvo umístíte například na okraj lesa. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybyste poblíž lesa bydleli, abyste si včelstvo mohli hlídat. TIP: Řeznické potřeby najdete na www.eprumysl.cz

Kdy začít včelařit?

Další linkou pokládané otázky je, kdy začít včelařit. Jinými slovy kdy je ta nejvhodnější doba. Podle profesionálních včelařů je tou nejlepší dobou jaro nebo léto. V této době hlavně prochází včelstvo jistými změnami a zejména začínající včelaři budou svědky mnoha příjemných a možná i méně příjemných skutečností. Navíc během jara a léta je práce se včelami poměrně hodně. Na podzim už méně, jejich aktivita je také poněkud menší. Vše však záleží od konkrétního včelstva.

Kolik včelstev potřebujete pro začátek?

Mýlí se ten včelař, který tvrdí, že jedno včelstvo pro začátek stačí. Nestačí. Dokonce by jedno včelstvo mohlo vést k nepříjemným zklamáním. Daleko vhodnější je mít včelstev alespoň pět, kdy budete moct zkoumat vlastnosti jednotlivých včelstev a kdyby jedno uhynulo, nebude vás to tolik mrzet. Bohužel uhynutí včelstev hlavně u začínajících chovatelů není nic netradičního, spíše je to běžná věc, se kterou by se už na samotném začátku mělo počítat. Raději být připraven, než-li překvapen.

Publikováno: 28. 12. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Barbora Jiroušková