Deset důvodů proč začít s chůzí

Obsah článku:
  1. Začněte ještě dnes

Chůze je ve společnosti často podceňovaná. Mnoho lidí dokonce tvrdí, že se nejedná o sport. Opak je ale pravdou. Není nutné ujít denně 20 kilometrů, i 30 minut svižnější chůze totiž může dělat s vaším tělem divy. Kromě toho, že je to aktivita přirozená pro lidský organismus a nemá tak na něj moc negativních vlivů, procházky nebo výlety mohou být také příjemně stráveným časem s přáteli, rodinou nebo jen tak sám se sebou. S chůzí je také spojeno mnoho benefitů. Proč byste tedy měli začít klidně hned?

1. Přispějete zdraví srdce a cév: Chůze je skvělým cvičením pro kardiovaskulární systém našeho těla. Zlepšuje krevní oběh, a tím pádem může snižovat rizika srdečních chorob.

2. Kontrola hmotnosti: Pravidelné procházky jsou plnohodnotnou sportovní aktivitou. To znamená, že tělo spaluje kalorie, zapojuje řadu svalů, a dochází tak i k efektivnímu spalování tuků. Chůze je tak ideální volba pro udržení zdravé hmotnosti.

3. Posílení svalů: Při chůzi posilujete svaly nohou, stehen, boků a hýždí. Pokud se tedy procházíte pravidelně, můžete snadno zlepšit pevnost celého těla a fyzickou vytrvalost.

4. Snížení stresu: Jedná se o jednoduchou formu relaxace, která snižuje hladinu stresu. Pohyb a čerstvý vzduch navíc podporují psychické uvolnění a zlepšují náladu.

5. Zlepšení duševního zdraví: Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na duševní zdraví a snižuje riziko deprese nebo úzkosti. Během aktivity se navíc uvolňují endorfiny, které jsou známé jako hormony štěstí.

6. Zlepšení spánku: To, že se vám bude po aktivně stráveném dni lépe usínat, asi není žádná novinka. Chůze před spaním navíc může přispět k uvolnění a uklidnění mysli, narozdíl od oblíbených elektronických spotřebičů, které náš spánkový režim ovlivňují spíše negativně. Telefon, notebook, nebo třeba PULZE večer odložte.

7. Posílení kostí a kloubů: Chůze je šetrná aktivita pro klouby, která snižuje riziko osteoporózy nebo třeba artritidy, což je hlavně ve stáří problém velkého množství lidí.

8. Zlepšení trávení: Pohyb pozitivně ovlivňuje trávení, podporuje peristaltiku střev a pomáhá tak udržovat zdravé trávicí systémy.

9. Sociální interakce: Jak už je zmíněno výše, procházky mohou být skvělou příležitostí k setkávání se s přáteli nebo rodinou.

10. Snadná dostupnost: Chodit může opravdu každý. Je to jednoduchá aktivita, kterou lze provozovat kdykoliv a kdekoliv, a navíc nic nestojí.

Začněte ještě dnes

Pro své tělo toho můžete udělat mnoho. Pravidelný pohyb, který navíc nemusí trvat moc dlouho, je ale to nejmenší a nejjednodušší. Proto není třeba otálet. Vyrazte na procházku ještě dnes!

Autor: Elena Gotfried


Publikováno: 30. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Kateřina Navrátilová