Chováte želvy? Pozor na každou sebemenší změnu

Terárium postavené z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby může mít řadu různých obyvatel. Mezi nejčastější patří želvy, které jsou tichým společníkem, jenž se hodí i do dětského chovu. Ať už želvu kupujete sobě nebo svým dětem, měli byste mít na paměti jedno – želvy velmi špatně snáší každou změnu. Pamatujte na to, aby byl domácí chov skutečně tak úspěšný, jak si sami představujete.

Želva miluje otevřená terária

Ano, želva sice miluje změny, ale není to to jediné, co byste o ní měli vědět a znát. Kromě toho se jí dobře daří v otevřených teráriích, které jsou vybavené vším, co želvě připomíná její přirozené prostředí. I proto je vhodné vyplnit terária kopaným pískem a výhřevným místem, na kterém se bude ve volných chvílích slunit.

Rozhodně nepořizujte všechno, co vám bude doporučeno nebo co bude nedílnou součástí terária. Ne všechny rádoby efektivní pomůcky se pro chov želvy hodí. Někdy vám plně postačí jen tradiční vybavení terárií, nemusíte se mnohdy investovat do speciálních pomůcek.

Miluje teplo a také vzduch

Důvodem, proč želvě pořídit otevřené terárium je také to, že miluje nejen teplo, ale také vzduch. Je důležité zejména světlo umístit pouze do jedné části terária. Želva musí mít pocit, že stejně jako v přírodě, i zde se teplota bude měnit (bude jí však stačit přemístit se z místa na místo).

Co se týče vzduchu, aby vám teplo z terária příliš neunikalo ven, je vhodné mít například jen menší větrání ve víku terária, které bude doplněno několika větracími otvory.

A jak je to se stravou?

Aby byl zajištěn skutečně bezproblémový chov želvy v domácích podmínkách, musíte jí slíbit podobnou stravu jako v přírodě. Ve většině případů jsou želvy býložravé, některé druhy jsou však všežravé. Vždy hledejte takovou potravu, která co nejvíce odpovídá té, co běžně najdete v přírodě. Luční rostliny, tráva, listí keřů nebo květy. Někdy želvy pojídají dokonce šneky, slimáky nebo žížaly.

Naopak se vyhněte tomu, co pro želvy přirozené není. Sem spadají sýry, mléko, granule pro ně speciálně vyrobené a obsahující bílkoviny, jež želvám způsobují zdravotní potíže.

Publikováno: 30. 04. 2023

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Aneta Malinová