5 rad pro koupi nové peněženky

Stará peněženka se vám rozpadá před očima a vám nezbývá, než si pořídit novou. Ale jak ji vybrat, abyste hloupě nevyhodili peníze z okna a peněženka se naopak stala vaším každodenním praktickým pomocníkem a současně vkusným módním doplňkem? Vezměte si k srdci následující rady a určitě nešlápnete vedle.

1) Poučte se ze starých chyb

Východiskem musí být vaše současná peněženka. Vezměte si ji do ruky a uvědomte si, co na ní máte rádi a co vás naopak štve. Je moc malá/velká? Má moc/málo kapes? Nevejde se do ní pětitisícovka? Vypadávají z ní mince? Anebo se rychle umazala či potrhala? Na všechna negativa i pozitiva berte ohledy při výběru nového kousku.

2) Praktická stránka vs design

Při koupi nové peněženky jde hlavně o to vybrat co nejlepší kus v poměru praktických vlastností a designu. Mějte na paměti, že šrajtofle není jen pouzdrem na peníze, ale zároveň slouží jako módní doplněk; máme ji v ruce několikrát denně a chtě-nechtě se podílí na naší prezentaci navenek. Na druhou stranu, i ze sebekrásnější "prkenice" budete nešťastní, pokud se vám do ní nevejdou mince, bankovky, karty a základní doklady či zkrátka nesplní jiný specifický účel. Volte proto pečlivě.

3) Na velikosti záleží

Uzpůsobte výběr peněženky množství věcí, které s sebou nosíte. Zatímco někdo si vystačí s balíčkem bankovek a jeho potřeby tak bezezbytku uspokojí pěkná kožená dolarovka nebo spona na peníze, jiný v peněžence vedle platidel nosí i občanku, řidičák, kartičku pojištěnce, dvě platební karty, deset zákaznických kartiček do oblíbených obchodů a nespočet papírků a účtenek za poslední měsíc zpátky.

4) Jak to máte se zipem?

Zapínání na zip je zdaleka nejspolehlivější, protože oproti patentům a cvokům udrží mince i ostatní obsah peněženky za každé situace uvnitř. Spousta lidí však peněženky se zipem odmítá ryze kvůli estetické stránce.

5) Každodenní nošení, anebo speciální příležitost?

Velmi podstatný je také účel, pro který jste se rozhodli novou šrajtofli pořídit. Zatímco pro každodenní nošení je opravdu lepší velká peněženka, ideálně z kůže a univerzální (třeba černé, šedé nebo hnědé) barvy, různé společenské události a činnosti si žádají i speciální peněženku. Vyrážíte často na ples? Pánům se bude hodit spona nebo dolarovka. Dámy by se pak neměly ostýchat a klidně vytáhnout peněženku červené, modré, zelené nebo jiné výrazné barvy, která koresponduje se zbytkem outfitu. Jdete si zaběhat, na kolo nebo vás čeká celodenní túra? V takovém případě najdou využití sportovní peněženky menších rozměrů s poutkem či karabinou pro snadné uchycení ke kalhotám nebo bundě.

Publikováno: 02. 06. 2019

Kategorie: Móda & krása

Autor: Barbora Jiroušková